Dobre ubezpieczenie na wschód – jak wybrać?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do jednego z naszych wschodnich sąsiadów?
Ubezpieczenie turystyczne do Rosji, ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę, ubezpieczenie turystyczne na Białoruś
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Często pojawia się pytanie – jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do jednego z naszych wschodnich sąsiadów? Na Białoruś i do Rosji mamy obowiązek wykupić chociażby podstawowe ubezpieczenie…

Ponieważ żaden z tych krajów nie należy do Unii Europejskiej
– nie przysługuje nam EKUZ
(Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Aby ułatwić Wam wybór właściwego ubezpieczenia, przedstawiamy kilka najważniejszych reguł, którymi powinniśmy się kierować przed wyborem polisy:

Ubezpieczenie na Ukrainę

Na co trzeba uważać na Ukrainie? Jeśli trafimy do szpitala trzeba wiedzieć, że będziemy obciążeni pełnymi kosztami pobytu – nie tylko za leczenie, ale również za podane nam leki. Stan sanitarny placówek leczniczych na terenie Ukrainy pozostawia wiele do życzenia. Turyści ponadto zapominają czasami, że na terenie Ukrainy nie wolno pić wody z kranu – stąd bardzo łatwo o infekcje, najczęściej żołądkowe. MSZ ostrzega, że na terenie całego kraju odnotowuje się ogniska zapalne żółtaczki i duru brzusznego, a na północy kraju wciąż odczuwa się podwyższony poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu. Stąd lepiej przygotować się na ewentualną pomoc lekarza specjalisty. Co jeszcze? Sytuacja polityczna na Ukrainie wciąż pozostaje dość niebezpieczna. Odradza się wszelkie wyjazdy na Półwysep Krymski i na tereny obwodów donieckiego i ługańskiego, a w pozostałej części kraju należy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku zagubienia dokumentów lub ich zatrzymania – odzyskanie ich będzie trudne nie tylko ze względu na barierę językową, ale również korupcję.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na Ukrainę?

 • wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia – powinno opiewać co najmniej na 20 000 Euro.
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – jeśli wyrządzimy niezamierzoną szkodę innej osobie lub jej rzeczom.
 • szeroki zakres pomocy assistance – gdyby potrzebna była pomoc prawnika lub tłumacza np. jeśli zgubisz dokumenty lub zostaną skradzione.
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego – szczególnie, jeśli mamy ze sobą ważne rzeczy.

Koszt przykładowej, podstawowej polisy turystycznej na 1 tydzień pobytu na Ukrainie to koszt rzędu od ok. 21 złotych. Przy wyborze właściwej polisy – polecamy porównywarkę ubezpieczeń turystycznych – Gorilo.pl – w której dokładnie widzisz, za co płacisz.

Oczywiście, taka polisa będzie bardzo dobra dla kogoś kto np. jedzie tylko i wyłącznie w celach turystycznych i rekreacyjnych na Ukrainę. Jednak jeśli zamierzasz uprawiać sporty – nie zapomnij zaznaczyć ich w swojej polisie! Przyda się wtedy również wysoka suma ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli bierzesz leki – nie zapomnij ich w podróży i upewnij się, czy nie musisz wykupić dodatkowej zwyżki dla osoby cierpiącej na chorobę przewlekłą.

Aktywny wypoczynek na Ukrainie

Jeśli planujesz coś więcej niż spacer do Lwowie, a np. spływ kajakowy rzeką
Uzlianką czy Mołczadzią – pamiętaj, aby zaznaczyć uprawiane przez Ciebie sporty w polisie. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Białoruś – które ubezpieczenie zadziała?

Jak wiadomo przed wjazdem do Białorusi – oprócz aplikowania o specjalną wizę lub przepustkę – należy pamiętać o właściwym, obowiązkowym  ubezpieczeniu. Jego suma musi opiewać na nie mniej niż 10 000 euro kosztów leczenia. W Białorusi są honorowane polisy następujących towarzystw ubezpieczeniowych to: TU Europa, AXA, Signal Iduna oraz BTA Insurance Company.

Na Gorilo.pl automatycznie generowane są spełniające to kryterium polisy.

Dobra polisa ubezpieczeniowa do Białoruś zawierać:

 • wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia – obowiązkowo musi opiewać na 10 000 Euro, ale lepiej będzie się ubezpieczyć na wyższą kwotę, przynajmniej 20 000 Euro.
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
 • szeroki zakres pomocy assistance – zazwyczaj zawiera się w kosztach leczenia – gwarantuje pomoc prawnika oraz tłumacza np. w przypadku zgubienia dokumentów/kradzieży.
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego – szczególnie, jeśli mamy ze sobą w bagażu ważne i wartościowe dla nas rzeczy.

Oto koszt przykładowej polisy na 7-dniowy pobyt w Białorusi na stronie Gorilo.pl:

Rosja – jakie ubezpieczenie wybrać?

Rosja należy do tych krajów, gdzie należy obowiązkowo się ubezpieczyć. Od Ciebie jednak zależy, czy wybrana polisa będzie odpowiednia przed wyjazdem. Do Rosji nie przysługuje nam karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych). Wymagana minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie powinna opiewać na co najmniej 30 tysięcy Euro.

Dobra polisa ubezpieczeniowa do Rosji powinna zawierać:

 • wysokie koszty leczenia – opiewająca na co najmniej 30 000 Euro. To dość dużo, ale nie warto oszczędzać na zdrowiu.
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – jeśli podróżujemy przez Rosję samochodem.
 • szeroki zakres pomocy assistance – zazwyczaj zawiera się w kosztach leczenia – gwarantuje pomoc prawnika oraz tłumacza np. w momencie zgubienia dokumentów lub kradzieży.
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego – szczególnie, jeśli mamy ze sobą ważne rzeczy.

Podróż koleją transsyberyjską – a ubezpieczenie

Czeka Cię podróż koleją transsyberyjską?Pomyśl, żeby Twoja polisa gwarantowała Ci ochronę, w każdej sytuacji. Dobra polisa dla podróżujących koleją na pewno zawiera: rozszerzoną pomoc z zakresie usług assistance – kolei przecież łatwo o kradzież lub zgubę bagażu podróżnego. W sumie kosztów leczenia zwróć uwagę czy znajduje się transport do placówki medycznej.

Cena najtańszej polisy dla osoby dorosłej, przebywającej w Rosji przez 7 dni to od 21 złotych w górę. Polecamy przy tym skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Gorilo, w której dokładnie masz wskazane, za co płacisz:

Dla naszych czytelników oddajemy zniżkę w postaci: -10% na ubezpieczenie turystyczne na Gorilo.pl z kodem: TRANSSIBGR10

i życzymy bezpiecznej podróży… :-)

3 odpowiedzi

 1. Warto zastanowić się nad odpowiednim ubezpieczeniem jeśli planujemy jakiś wyjazd. Polisa turystyczna obowiązuje w każdym kraju na świecie, pozwala na korzystanie z państwowych, jak i prywatnych placówek medycznych, a także zawiera ubezpieczenie assistance.

 2. Znaczna część turystów utożsamia dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z ekstremalnymi wyprawami. W takim rozumieniu wspinaczka wysokogórska albo nurkowanie to wyjazdy, na których zabezpieczenie polisą jest zrozumiałe. Jednak nawet na egzotycznych wakacjach możemy mieć bardzo poważne problemy medyczne.

 3. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że polisa ubezpieczeniowa będzie nieoceniona w sytuacjach kryzysowych – przy poważnej chorobie, pobycie w szpitalu, czy kiedy dojdzie do wypadku bądź kolizji samochodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.