Jak przygotować się do podróży Magistralą Transsyberyjską w tym roku?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

No właśnie, jak przygotować się do podróży Magistralą Transsyberyjską w tym roku? Wyprawa tzw. Transsibem, może być przygodą życia! Ponad 9000 km torów, niemal wszystkie strefy czasowe, możliwość zobaczenia Bajkału, Pacyfiku, Gobi i Wielkiego Muru Chińskiego – to wszystko sprawia, że przez cały rok chętnych do podróży nie brakuje. Pamiętaj, że wielka wyprawa wymaga też solidnego przygotowania. Jeśli więc zeszły rok ma należeć do transsyberyjskiej przygody, przeczytaj, jak się do niej przygotować!

Sezon na Kolej Transsyberyjską, czyli kiedy jechać?

W podróż Transsibem można się wybrać właściwie zawsze. Oczywiście najwięcej osób decyduje się na nią w okresie wakacyjnym, jednak podróż zimą może być równie fascynująca. Poniżej krótkie zestawienie, które pozwoli ci się rozeznać w transsyberyjskich „sezonach”. ;)

Czerwiec-sierpień

To najpopularniejszy termin. Wtedy w pociągach Magistrali Transsyberyjskiej panuje największy tłok, ceny biletów nie rozpieszczają, a w dodatku bywa bardzo gorąco. Za to krajobrazy są wtedy przepiękne i zmieniają się razem z przekraczaniem kolejnych stref czasowych.

Wrzesień

Nie ma już takich tłumów, a krajobrazy są równie piękne. Chyba najlepszy moment na pierwszą podróż Transsibem.

Październik-kwiecień

Wtedy na trasie Kolei panuje zima. Krajobrazy zaśnieżonej tajgi zachwycają, ma się wrażenie (pewnie słusznie!), że jest się na końcu świata, ale według niektórych bywa wtenczas monotonnie. Dużym plusem jest zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny. No i zimą można poczuć szczególny, mroźny smak syberyjskiej podróży. Pamiętaj, że w okresie świątecznym, czyli od połowy grudnia do połowy stycznia, bilety mogą być nawet droższe niż latem!

Kwiecień-Maj

W pociągach nie ma jeszcze tłumów, ale na zewnątrz bywa mokro. Topniejące lody sprawiają, że do wielu miejsc nie ma dostępu. A kry na wodzie uniemożliwiają dopłynięcie do słynnej Wyspy Ochlon na Bajkale.

Każda pora roku ma swoje uroki. Warto pojechać w podróż Koleją Transsyberyjską kilkakrotnie w różnych terminach. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy, polecamy kupić bilet na późne lato.


Ile czasu poświęcić na podróż?

Długość podróży Transsibem może być naprawdę zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, ile czasu możesz na nią przeznaczyć. Standardowo, na podróż należy poświęcić około 2 tygodnie i to z założeniem, że nie robimy sobie dłuższych przystanków na trasie. Długość podróży zależy też od odcinka, jaki wybierzemy, poniżej możesz zobaczyć, ile mniej więcej czasu zajmuje podróż daną linią. Jeśli chcesz zmieniać linie w trakcie podróży, czas spędzony w pociągu się wydłuża. Warto bowiem w niektórych miejscach spędzić więcej czasu, jak np. nad Bajkałem, w Ułan Bator czy w Pekinie. Najlepiej przeznaczyć na podróż około 3 tygodni, a nawet cały miesiąc. Z wakacji możesz wrócić również Transsibem. Popularnym rozwiązaniem jest też kupienie biletu powrotnego na samolot z jedno z miast na trasie np. Pekinu czy Władywostoku.

Jaką trasę wybrać?

Magistrala Transsyberyjska to kilka głównych szlaków. Przed kupnem biletu na pociąg warto się zastanowić, co chcemy zobaczyć podczas naszej podróży. Czy chcesz odbyć klasyczną podróż od Moskwy do Władywostoku? A może marzy Ci się zobaczenie Wielkiego Muru Chińskiego czy przestworzy pustyni Gobi? Poniżej znajdziesz krótkie opisy każdej z głównej linii. Pamiętaj, że na trasie są możliwe przesiadki na inne linie. Punkty przesiadkowe zostały poniżej podkreślone.

mapa Magistrali Transsyberyjskiej
mapa Magistrali Transsyberyjskiej

Odcinek transsyberyjski

Ten odcinek to główny szlak Magistrali Transsyberyjskiej.

Całkowita długość: 9258 km.
Czas podróży: Moskwa – > Władywostok to: 6 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa – > Irkuck (Bajkał) to: 3 dni 4 godz.

Trasa podróży:

 • Moskwa – Dworzec Jarosławski (0 km)
 • Włodzimierz (210 km)
 • Niżny Nowogród (462 km, 6 h jazdy)
 • Kirow (917 km)
 • Perm (1397 km, 20 h jazdy)
 • Jekaterynburg (1778 km, 1 dzień 2 h jazdy)
 • Tiumeń (2104 km)
 • Omsk (2676 km, 1 dzień 14 h jazdy)
 • Nowosybirsk (3303 km, 1 dzień 22 h jazdy)
 • Krasnojarsk (4065 km, 2 dni 11 h jazdy)
 • Tajszet (4483 km), połączenie z BAM
 • Irkuck (5153 km, 3 dni 4 h jazdy)
 • Ułan Ude (5609 km, 3 dni 12 h jazdy), połączenie z Koleją Transmongolską
 • Czyta (6166 km, 3 dni 22 h jazdy)
 • Tatarskaja (6274 km), połączenie z Koleją Transmandżurską
 • Birobidżan (8312 km, 5 dni 13h jazdy)
 • Chabarowsk (8493 km, 5 dni 15 h jazdy)
 • Ussuryjsk (9147 km), połączenie z Koleją Transmandżurską
 • Władywostok (9259 km, 6 dni 4 h jazdy)

Odcinek transmongolski

Podróżujący na tej trasie mają możliwość przebycia nie tylko sporej części Rosji, ale także zwiedzenia Mongolii i kawałka Chin. Linia transmongolska, pokrywa się z linią transsyberyjską do miejscowości Ułan Ude na wschodnim wybrzeżu Bajkału, a następnie skręca w stronę stolicy Mongolii – Ułan Bator. Ostatnim przystankiem na linii kolei transmongolskiej jest Pekin.

Całkowita długość: 7624 km.
Czas podróży: Moskwa – > Ułan Bator to: 4 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa – > Pekin to: 5 dni 12 godz.

Trasa podróży: Moskwa – > Irkuck – > Ułan Ude – > Ułan Bator – > Pekin

Odcinek transmandżurski

Łączy on Moskwę z Pekinem, prowadzi między innymi przez Jezioro Bajkał oraz Harbin na północy Chin. Kolej Transmandżurska łączy się z Transmongolską niedaleko Czyty w miejscowości Tatarskaja.

Całkowita długość: 8803 km.
Czas podróży: Moskwa – > Harbin to: 5 dni 9 godz.
Czas podróży: Moskwa – > Pekin to: 6 dni 1 godz.

Trasa podróży: Moskwa – > Irkuck – > Ułan Ude – > Czyta – > Harbin – > Pekin

BAM, czyli tzw. Kolej Bajkalsko-Amurska

To najbardziej oryginalny odcinek Magistrali Transsyberyjskiej. Przebiega przez wschodnią Syberię, obszary prawie niezamieszkane, pokryte dziką przyrodą. BAM łączy się z linią transsyberyjską w Tajszecie.

Całkowita długość: 7828 km.
Czas podróży: Moskwa – > Tajszet to: 2 dni 17 godz.
Czas podróży: Moskwa – > Sowiecki Gawań to: 7 dni 6 dni

Trasa podróży: Moskwa – > Tajszet – > Siewierobajkalsk – > Sowiecki Gawań

Jak się dostać do Moskwy?

Właściwa trasa Kolei Transsyberyjskiej zaczyna się w stolicy Rosji – Moskwie. Z Polski najłatwiej można się tam dostać samolotem z Warszawy, Krakowa i z Wrocławia. Oczywiście, można swoją przygodę kolejową zacząć już w Polsce i pociągiem dojechać do Rosji przez Ukrainę lub Litwę. Do niedawna można było tę trasę pokonać koleją przez Białoruś, jednak od jakiegoś czasu dochodzą nas informację, że obywatele Polski, podróżujący w ten sposób nie są wpuszczani do Rosji.

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Wybór biletu na Kolej Transsyberyjską jest bardzo ważny, bo od niego zależy komfort podróży. Ceny biletów zależą nie tylko od rodzaju pociągu i trasy, ale także od tego, w jakim czasie się je kupuje. Ponieważ bilety można kupić najwcześniej 60 dni przed planowaną podróżą, trudno jest podać wcześniej dokładną cenę. Przeciętny przejazd odcinkiem transsyberyjskim kosztuje około 300 €. Bilety można kupić na naszej stronie WWW.TRANSSYBERYJSKA.PL, na oficjalnej stronie Kolei Rosyjskich albo będąc już na trasie. Przed kupnem biletu zwróć uwagę na rodzaje klas i pociągów.

Wybór pociągu

Najtańszy, ale też najwolniejszy, jest pociąg pasażerski (pasażerskij). Szybszy od niego jest pociąg pośpieszny (skoryj), którego cena jest niewiele wyższa, a komfort jazdy znacznie lepszy. Najszybszy i o najlepszym standardzie jest pociąg firmowy (firmiennyj).

Wybór klasy wagonu

Do wyboru masz 4 klasy. Pamiętaj jednak, że niektóre wagony w obrębie tej samej klasy mogą się różnić (jest to na przykład kwestia posiadania lub nie klimatyzacji – latem to może mieć duże znaczenie)! W tej samej klasie, ale w różnych rodzajach wagonów, w cenę może, ale nie musi być wliczony posiłek. Trzeba dokładnie sprawdzić oznaczenia na bilecie (tu znajdziesz ściągę biletową: http://blog.transsyberyjska.pl/bilet-na-pociag-kolei-transsyberysjkiej-jaki-wybrac/).

Plackarta

Jest najtańszą i zdecydowanie najpopularniejszą opcją. W wagonie znajdują się 54 miejsca, nie ma przedziałów. Otwarta przestrzeń ma swoje zalety, oprócz niskiej ceny, niewątpliwie jest nią integracja. Właśnie tutaj najłatwiej zawrzeć nowe znajomości oraz podpatrzeć jak podróżują Rosjanie. Panuje tutaj swoisty klimat, jakiego nie mają inne wagony czy pociągi. Jednak, może zdarzyć się tak, że trafimy na mniej sympatycznych współtowarzyszy podróży, wówczas taka podróż z „imprezy na torach”, staje się drogą przez mękę. Zatem, zanim zdecydujesz się na zakup biletu, przemyśl dwa razy, czy jesteś gotowy zaryzykować. Nigdy bowiem nie wiesz z kim przyjdzie Ci podróżować. W plackarcie masz do wyboru miejsca przodem lub tyłem do kierunku jazdy oraz na górze, bądź na dole wagonu. Najlepiej wybierać miejsca na dole, bo te wyposażone są w skrzynie na bagaże, gdzie można schować torby i inne podręczne rzeczy. Pościel nie jest wliczona w cenę. Prowadnik (konduktor) gasi światło o godzinie 20, dlatego jeśli chcesz czytać w nocy, zabierz ze sobą własną lampkę.

Klasa kupe

Droższa niż plackarta, co najmniej dwa razy, ale standard w wagonach tej klasy jest znacznie wyższy. Przede wszystkim znajdują się tam oddzielnie zamykane przedziały, które mieszczą maksymalnie 4 osoby. Łóżka są szersze, a pościel wliczona w cenę biletu. Na niektórych trasach dochodzi również jedzenie, więc robiąc rezerwację, warto zapytać o tę kwestię. Klasa kupe to dobry pomysł dla osób, które podróżują ze znajomymi, nie trzeba ciągle pilnować bagażu, w obawie przed kradzieżą. W wagonach typu kupe znajduje się 36 miejsc.

Klasa lux

Jeżeli przekładasz komfort ponad cenę, to klasa lux jest właśnie dla Ciebie. Przejazd lux jest droższy od lotu samolotem, ale to już naprawdę wysoki standard podróży. Wszystkie przedziały są dwuosobowe, wyposażone w klimatyzację i zamykane od środka. Całodzienne wyżywienie, pościel oraz jej wymiana podczas podróży wliczone są w cenę biletu. Na cały skład przypada tylko 16 luksusowych miejsc, dlatego rezerwację należy robić dużo wcześniej.

Klasa VIP

Najdroższą, ale oferującą najwyższy standard podróży, jest klasa VIP. Ceny bywają tutaj zawrotne. Osoby, które zdecydują się przejechać Rosję w VIP standardzie, mają do dyspozycji osobne dwu lub trzyosobowe przedziały, wszystkie klimatyzowane, wyposażone w prywatną łazienkę, telewizor, szerokie łóżka i stolik, na którym codziennie znajdują się świeże kwiaty. Ponadto, w cenie biletu, zawarte jest wyżywienie w oddzielnej restauracji, tylko dla VIP-ów, których na cały pociąg przypada zazwyczaj ośmiu, bo tyle jest właśnie miejsc w tej klasie.

Potrzebne dokumenty

Oprócz biletów potrzebny będzie również paszport, wiza do Rosji, a jeśli zamierzasz zahaczyć również o Mongolię i Chiny, to także musisz mieć wizy do tych krajów. Warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne i od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz sprawdzać regularnie na stronie MSZ lub WHO, czy nie potrzebujesz uzupełnić jakichś szczepień przed podróżą.

Paszport

Powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie zakończenia podróży. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie kraje, które masz zamiar odwiedzić podczas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji

W Mongolii i Chinach ubezpieczenie zdrowotne lub od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest wymagane, ale zaleca się wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej do każdego z tych krajów. Natomiast ubezpieczenie w przypadku Rosji jest niezbędne do otrzymania wizy! Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dedykowany kod rabatowy -10%BLOGT10 – na wszystkie polisy dostępne na Gorilo.pl. Kod rabatowy należy wpisać na ścieżce zakupowej.

Szczepienia

Rosja

Dla podróżujących do Rosji nie ma obowiązku szczepień, ale trzeba regularnie sprawdzać informacje na ten temat na stronie MSZ. Zaleca się natomiast szczepienie przeciwko WZW typu A i B, dyfterytowi, gruźlicy, tężcowi oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Przed wyjazdem dobrze się też skonsultować z lekarzem czy nie brakuje nam bądź czy nie potrzebujemy szczepień rutynowych, np. przeciwko meningokokom.

Mongolia

Do Mongolii nie ma szczepień obowiązkowych. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko WZW typu A i B, a także – jeśli planujesz przygody z trawersem po terenach słabo zaludnionych, to także zaszczep się przeciwko wściekliźnie i tyfusowi.

Chiny

Co najmniej na pół roku przed planowanym wyjazdem do Chin, sprawdź na stronie MSZ lub WHO, jakie szczepienia będą Ci potrzebne do tego kraju. Nie mogą tam wjechać osoby chore na gruźlicę, trąd, cholerę, tyfus, a także osoby zarażone chorobami wenerycznymi oraz osoby cierpiące na choroby psychiczne. Przed wyjazdem do Chin zaleca się szczepienie przeciwko WZW typu A

Wizy

Wiza do Rosji

Obywatele Polski udający się na terytorium Federacji Rosyjskiej, mają obowiązek posiadania wizy.

Wymagane dokumenty: wniosek wizowy, dokument podróżny (paszport), jedno kolorowe zdjęcie, opłata wizowa, ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie podróżne: możesz kupić z kodem rabatowym -10% (BLOGT10) na naszej stronie partnerskiej Gorilo.pl

Karta meldunkowa: Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego, nie później niż siódmego dnia roboczego od dnia przybycia do miejsca pobytu. Organem meldunkowym jest właściwy terytorialnie dla miejsca pobytu oddział Służby Migracyjnej. Więcej o karcie migracyjnej przeczytasz tutaj – Meldunek – to musisz wiedzieć przed wyjazdem do Rosji. Jeśli przez Rosję przejeżdżasz z wizą tranzytową, meldunek nie będzie konieczny, nawet jeśli zatrzymasz się na 1-2 noclegi po drodze.

Uwaga! Podróżujący drogą lądową do Federacji Rosyjskiej tranzytem przez terytorium Republiki Białoruś zobowiązani są posiadać, oprócz wizy rosyjskiej, białoruską wizę tranzytową. Jednak w związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi i uniemożliwianiem obywatelom państwa trzecich, w tym obywatelom RP, przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej w obydwu kierunkach, nie jest możliwe do odwołania udawanie się do Rosji od strony Białorusi przez ww. przejścia lądowe.

Gdzie wyrobić wizę do Rosji?

Wizę możesz wyrobić samodzielnie w konsulacie lub przez nasze zaprzyjaźnione biuro Aina Travel. Korzystając z tej opcji udostępniamy Ci kod rabatowy na pośrednictwo wizowe. Wpisz kod: TRANSSIB35, a otrzymasz 35% zniżki.

Wiza do Mongolii

Od 1 stycznia 2016 roku obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu na terenie Mongolii. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.

Wymagane dokumenty: wniosek wizowy, dokument podróżny (paszport), dwa zdjęcia, opłata wizowa, bilet lotniczy lub rezerwacja hotelowa

Uwaga! W przypadku chęci uzyskania wizy tranzytowej konieczne jest okazanie wizy kraju docelowego i dostarczenie kopii biletu na dalszą podróż. Wiza tranzytowa obowiązuje do 5 dni pobytu w Mongolii.

Gdzie wyrobić wizę?

Samodzielnie w konsulacie Mongolii mieszczącym się w Warszawie. Na pewno nie uzyskasz wizy na granicy. Jeśli więc nie masz możliwości udać się do placówki konsularnej osobiście, zawsze możesz skorzystać z pomocy naszego zaprzyjaźnionego biura Aina Travel. Tu też możesz wykorzystać kod rabatowy na pośrednictwo wizowe: TRANSSIB35.

Wiza do Chin

Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową.

Uwaga! Osoby oczekujące na lotnisku na międzynarodowe połączenia lotnicze nie dłużej niż 24 godziny mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. Wyjątek stanowią międzynarodowe lotniska w miastach: Pekin, Szanghaj, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen, gdzie władze chińskie wydłużyły okres ważności zezwolenia na tranzyt do 72 godzin (jednak bez prawa opuszczania obszaru administracyjnego danego miasta).

Gdzie wyrobić wizę?

Zarówno wizę tranzytową jak i turystyczną czy biznesową możesz wyrobić samodzielnie w konsulacie Chin mieszczącym się w Warszawie. Jeśli nie masz możliwości udać się do placówki konsularnej osobiście, zawsze możesz skorzystać z pomocy aina.pl. Po wpisaniu kodu rabatowego – TRANSSIB35 – na stronie z wizą do Chin otrzymasz 35% rabatu na pośrednictwo wizowe.


W razie dodatkowych pytań! na temat uzyskania wizy do Rosji, Mongolii, Chin, kupna ubezpieczeń lub zorganizowania całej podróży dla Ciebie i/lub dla Twoich znajomych śmiało możesz skontaktować się z biurem www.transsyberyjska.pl np. mailowo bok[at]transsyberyjska.pl. Pomożemy we wszystkim!


Co spakować?

Wybierając się w podróż Koleją Transsyberyjską, nastaw się na to, że przez co najmniej tydzień pociąg będzie twoim domem. Musisz być więc świetnie przygotowany na różne okoliczności. Więcej o pakowaniu się znajdziesz we wpisie – Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską?

Przykładowa lista podstawowych rzeczy do zabrania:

  • paszport, bilet i inne niezbędne dokumenty (np. potwierdzenie ubezpieczenia, wizy)
  • pieniądze (najlepszą walutą w podróży jest dolar amerykański, za dobre przekąski na przystankach Kolei zapłacisz rublami)
  • bielizna
  • wygodna odzież
  • kosmetyki (przydają się chusteczki nawilżające, suche szampony i antybakteryjne mydła do rąk)
  • klapki do kąpieli
  • ręcznik (najlepiej szybkoschnący)
  • ładowarka do telefonu
  • podręczna apteczka, w której znajdą się plastry, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, na biegunkę itd.
   dobra książka i/lub sprzęt do słuchania muzyki
  • aparat fotograficzny
  • rozmówki polsko-rosyjskie: przydadzą się, jeśli nie mówisz w lokalnym języku
  • sztućce
  • kubek
  • miska/talerzyk
  • scyzoryk
  • ściereczki
  • worki na śmieci
  • zupki instant
  • konserwy
  • suchary, wafle itp.
 • kawa/herbata (w pociągach jest łatwy dostęp do wrzątku)

Ponadto:

  • portfel i dokumenty należy trzymać blisko siebie w osobnym miejscu/schowku, np. w sakiewce na szyję, nerce lub dobrze ukrytej kieszeni bagażowej;
  • pakując swój bagaż podręczny wyposaż go tak, byś nie musiał sięgać po rzeczy spakowane do bagażu głównego, z którego korzysta się rzadko i dopiero na stacji docelowej;
 • dla rozrywki lub socjalizacji z innymi podróżnymi, warto wziąć drobne gry: domino, karty czy podróżną wersję warcabów czy scrabble.

Ceny i limity bagażowe

Waga bagażu bezpłatnego zależy od klasy wagonu. W pierwszej klasie można zabrać nawet 50 kg (lux i VIP), w drugiej (plackarta i kupe) 36 kg. Szerokość jednej sztuki (plecaka, walizki) nie może przekroczyć obwodu (szerokości + długości + wysokości) o 1,8 m.

Nadbagaż należy zgłosić na początku pociągu i uiścić dodatkową opłatę.

Bagaż trzyma się w przypisanym do pasażera przedziale w specjalnych lukach lub skrzyniach, choć czasem niektóre pociągi mają wagony bagażowe. Informację o tym, czy pociąg jest wyposażony w taki wagon, można uzyskać dopiero w dniu odjazdu pociągu.

W punktach odbioru bagażu obowiązują ścisłe procedury, do tego stopnia, że czasem karimata przypięta do plecaka jest traktowana jako nadbagaż. Za nadbagaż i przewóz dodatkowy płaci się jak za kolejny bilet w zależności od trasy.

Przewóz dodatkowy

W podróż Transsibem można wziąć rower, powinien się jednak mieścić w komorze bagażowej. Pod łóżkiem komora wynosi 50/110/25 cm, a nad łóżkiem 30/180/90 cm.

W podróż możesz również zabrać swojego ukochanego psa. Za zwierzę płaci się jak za nadbagaż, no i oczywiście jest potrzebna jego książeczka szczepień.

Co jeść na trasie?

Na początek podróży warto mieć ze sobą zapasy, najlepiej takie, które się łatwo nie psują. Suche pieczywo, konserwy, zupy w proszku, zupki „chińskie”, sosy typu fix i kuskus na pewno zaspokoją żołądek w czasie podróży. Na przystankach warto kupować warzywa i owoce (pamiętaj o ich umyciu przed jedzeniem!). Jeśli jesteś łasuchem i lubisz słodycze, weź ze sobą galaretki instant i kisiele.

W pociągach są również wagony restauracyjne, a potrawy są w nich relatywnie drogie, 2/3 droższe niż w restauracji o podobnym standardzie. W tych wagonach płaci się przeważnie w rublach.


I co: nie takie straszne planowanie wakacji 2018 jak je malują? ;) Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w zorganizowaniu podróży marzeń! Jeśli masz dodatkowe uwagi lub sprawdzone tipy, to podziel się nimi w komentarzu.

Monika

24 odpowiedzi

 1. Chcialabym wybrac sie w taka podroz lecz nie nam wspoltowarzystwa. Chetnie przylacze sie do jakiejs grupy. Mam 64 lata. Prosze o kontakt Ludmila 605 145 865

 2. WITAM,
  CHCIALBYM SIE WYBRAC W PODROZ TRANS-MONGOLSKA LECZ MIESZKAM W UK A DOKLADNIE NA JERSEY
  I NIE WIEM DO KONCA JAK ROZWIAZAC PROBLEM 3 WIZ I ZGRANIA TEGO WSZYSTKIEGO CZASOWO.
  CZY MOGLBYM DOSTAC ZAPROSZENIE DO TEJ GRUPY NA FACEBOOKU KTORA PANSTWO PODALI W KOMENTARZU POWYZEJ.
  POZDRAWIAM

 3. Witam serdecznie,proszę o przyjęcie do grupy na Facebooku,poszukuję wspoltowarzyszy podróży :)

 4. Witam serdecznie…..dwoje sprawnych 60-latkow planuje swoja wymarzona podroz zycia koleja Transsyberyjska w roku 2019…….czy juz teraz mozemy prosic o przyjecie do grupy „na wyrost” w celu przezycia wspolnej podrozy ???

  1. Pani Zdzisławo, niestety trudno nam jednoznacznie dopowiedzieć. Wszystko zależy od czasu podróży, miejsc które chce Pani odwiedzić… Zapraszamy do naszej grupy na Facebook, tam znajdują się osoby, które planują podróż, jak i takie które już ją odbyły i tam na pewno znajdzie Pani odpowiedź na swoje pytanie. – facebook.com/groups/299170977328/

 5. Chcemy z kumplami się wybrać, jak zaplanujemy to pewnie na wiosnę . Jeśli jest grupa na fb to poproszę o przyjęcie

 6. Podajcie info, że w Warszawie, przy wizie turystycznej dłuższej niż 14 dni ambasada życzy sobie potwierdzenie opłaty noclegów. Nigdzie to nie jest napisane, a mi ten wymóg znacznie skomplikował planowanie.

 7. Witam. Również poszukuję osób, które chciałyby, ale nie mają z kim wybrać się w podróż. Czy mogę prosić o dołączenie grupy na Fb? Serdecznie pozdrawiam.

 8. Hej
  Zastanawiałam się jak długie są przystanki na trasie. Jeśli chciałabym zostać np. w jednym miejscu dłużej 2/3 dni to czy wtedy musze kupować bilety odcinkowe? Czy mogę mieć jeden bilet np. Moskwa Władywostok i kontynuować podróż np. po dwóch dniach?

 9. Witam
  Od kilku lat marży mi się podroż koleją transsyberyjską ,zawsze coś staje na przeszkodzie ale myślę że 2022 r może się udać.
  chciałbym się zapisać do grupy pani Moniki.
  Pozdrawiam

 10. Też marzyłam i marzę by kiedyś tak pojechać, ale chwilowo , nie licząc covid zaczynają się kłopoty nadgraniczne i Rosja coś nieładnie kombinuje. Trzeba chyba chwilkę poczekać, może coś się wyklaruje. Jeśli będę jechać, to chętnie bym widziała podróż w 4os przedziale , czyli przydałoby się 1-2 osoby ( w zależności od decyzji znajomych). Rok 2022 – póki co pas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.