Jestem już na MŚ 2018 w Rosji. Co teraz?

Jestem już na MŚ 2018 w Rosji. Co teraz?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czy w Rosji jest bezpiecznie? Gdzie dzwonić w razie wypadku? Co zwiedzić w wolnym czasie? Prezentujemy ostatni artykuł, dedykowany wszystkim podróżnym, którzy zdecydowali się już na udział w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji, a teraz pragną uzyskać pełnej informacji, która pozwoli im odnaleźć się podczas tego ogromnego eventu…

Na wszystkie pytania dotyczące lokalizacji wydarzeń, transportu, biletów, FAN ID odpowiedzieliśmy w poprzednich artykułach.

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji – pełen harmonogram rozgrywek i rozpiska lokalizacji: http://blog.transsyberyjska.pl/mistrzostwa-swiata-2018-w-rosji/

Bilety, Fan ID, wiza i transport na MŚ w Rosji: http://blog.transsyberyjska.pl/bilety-fan-id-wiza-i-transport-na-ms-w-rosji-2018/ 

Prezentujemy kilka pytań i odpowiedzi, które często się pojawiają, a mogą mieć kluczową wagę podczas przebiegu wydarzenia:

1. Nie mam biletów. Czy i gdzie mogę obejrzeć mecze w Rosji?

W całej Rosji jest wiele barów, które będą transmitować mistrzostwa. Ponadto FIFA będzie organizować „FF Fests” w wielu rosyjskich miastach. Dzięki wielkoekranowemu relacjonowaniu gier, przy muzyce na żywo i lokalnym jedzeniu i piciu – Fan Fests będzie najlepszym sposobem na obejrzenie Mistrzostw Świata, jeśli nie masz biletu na mecze.

2. Czy Rosja jest bezpiecznym krajem?

Tak, Rosja jest ogólnie bezpiecznym krajem, do którego można się udać. Potwierdził to Urząd ds. Zagranicznych i Wspólnoty Brytyjskiej na Mistrzostwach Świata w 2018 r. Współpraca między Rosją a Wielką Brytanią prowadzona jest w wielu kwestiach. Możesz oczekiwać, że o bezpieczeństwo zadbają policjanci, szczególnie w 11 miastach-gospodarzach. Zobacz oficjalną radę UK Foreign and Commonwealth Office, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa na Mistrzostwach Świata, zobacz ich oficjalną stronę z poradami na temat Pucharu Świata.

3. Czy podróż pociągiem w Rosji jest bezpieczna?

Miliony ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów, co roku bezpiecznie podróżują w rosyjskich pociągach. Pod wieloma względami są one najbezpieczniejszymi pociągami do podróży.

Każdy przewóz jest obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez co najmniej jednego lub dwóch uczestników, znanych lokalnie „prowadnicy”.
Każdy pasażer musi okazać bilet przy wjeździe i przedstawić mu oficjalny dokument tożsamości. Dla gości zagranicznych zwykle będzie to paszport.
Na każdym przystanku pociągi są sprawdzane w celu upewnienia się, że nie ma w nich żadnych uszkodzeń.

Aby zorganizować bezpieczny przejazd pociągiem z i do Rosji skorzystaj z naszej strony internetowej: https://www.transsyberyjska.pl

4. Jakie są numery telefonów służb ratowniczych w Rosji?

– 112 to ogólny numer służb ratowniczych.
– Dzwoniąc na pogotowie, wybierz numer 103 z dowolnego telefonu komórkowego lub 03 z dowolnego telefonu stacjonarnego.
– Dzwoniąc na policję, wybierz 102.
– Dzwoniąc na straż pożarną, wybierz 101.

W razie gdybyś potrzebował pomocy w nagłym wypadku, pamiętaj, że nie wszyscy operatorzy mówią po angielsku, więc może być konieczne skontaktowanie się z rosyjskim tłumaczem dla Ciebie.

5. Co zrobić w razie, gdy zgubię paszport będąc w Rosji?

Jeśli stracisz paszport, będąc już w Rosji, powinieneś udać się do najbliższej ambasady lub konsulatu swojego kraju, a oni będą mogli ci pomóc.

Jeśli jesteś obywatelem Polski i tracisz paszport w Rosji, musisz udać się do polskiej ambasady w Moskwie (ul. Klimashkina 4, 123 557 Moskwa) lub do polskiego konsulatu generalnego w Petersburgu (ul. 5-ja Sovetskaja 12, Sankt Petersburg), Kaliningradzie (Kashtanovaja alleja 51, Kaliningrad) albo Irkucku (ul. Sukhe-Batora 18, Irkuck) gdzie będziesz mógł uzyskać dokument podróży w nagłych wypadkach.

6. Jak wielu Rosjan zna język angielski? Czy ciężko będzie mi się dogadać, nie znając rosyjskiego?

Język angielski jest najczęściej studiowanym językiem obcym w Rosji. Jednak podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku w każdym z 11 miast-gospodarzy będzie tysiące oddanych wolontariuszy, z których zdecydowana większość mówi po angielsku, a wielu z nich może posługiwać się także innymi językami. Ci wolontariusze mają pomóc uczestnikom Pucharu Świata odnaleźć się w Rosji i 11 miastach-gospodarzach.

7. Jaka jest waluta obowiązująca w Rosji?

Rubel jest walutą używaną w Rosji i można go nabyć przed przyjazdem do kraju. Jeśli chcesz wymieniać pieniądze w Rosji, najlepiej posiadać dolara amerykańskiego niż inną walutę. Visa i Mastercard są powszechnie akceptowane w dużych miastach, choć zdarza się również, że i w mniejszych prowincjonalnych miastach i pociągach.

CZAS WOLNY
 
Mistrzostwa Świata w Rosji to znakomita okazja, by poznać kulturę tego ogromnego i bardzo zróżnicowanego kraju. Warto zostać co najmniej w jednym z nich na trochę dłużej. Poniżej znajdziesz kilka informacji, co możesz robić w czasie wolnym w każdym z tych miast.

Moskwa

W Moskwie mieszka ponad 11 milionów ludzi, co sprawia, że jest drugim największym miastem Europy, zaraz za Stambułem. Do większości atrakcji turystycznych bez problemów dostaniesz się dzięki transportowi publicznemu. Ponadto podczas Mistrzostw będziesz mieć okazję:

 • Spędzenia czasu w Strefie Kibica FIFA niedaleko stadionu Luzhniki, gdzie będziesz mógł zobaczyć wszystkie mecze na gigantycznych ekranach, a także poznać fanów piłki nożnej z całego świata!
 • Niedaleko Strefy Kibica będziesz mógł pójść do platformy obserwacyjnej, z której rozpościera się przepiękny widok na całe miasto (zwłaszcza nocą!).
 • Przespacerowania się po Placu Czerwonym oraz możliwość zobaczenia Kremlu i GUM – historycznego centrum handlowego z XIX wieku.
 • Pójścia do znakomitego Muzeum Kosmonautyki.
 • Eksplorowania imponującej architektury moskiewskiego metra, koniecznie stacji Mayakovskaya i Kiyevskaya.

Zobaczenia jednego z najlepszych baletów na świecie. Kupując bilet na mecz w Moskwie, rozważ również zakup wejściówki na przedstawienie Teatru Bolszoj. Niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Petersburg

Petersburg jest nazywany „Wenecją północy”. To centrum kultury i sztuki rosyjskiej. Zachwyca piękną architekturą i bogatymi zbiorami muzealnymi. Co tutaj robić podczas Mistrzostw? Pytanie raczej powinno brzmieć: „co wybrać?” :)

 •  Zobaczyć słynną Cerkiew Zbawiciela na Krwi zaraz niedaleko Strefy Kibica FIFA na placu Konushennaya.
 •  Zwiedzić jeden z 2300 petersburskich pałaców w stylu barokowym i neoklasycznym, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 •  Wybrać się na Wyspę Zajęczą na Newie.
 •  Zwiedzić jedno (albo więcej) z 221 muzeów lub 45 galerii sztuki. Szczególnie wskazane jest odwiedzenie muzeum Ermitażu.
 •  Jeśli nie uda ci się dostać biletu na moskiewski balet, wybierz się na spektakl do petersburskiego Teatru Maryjskiego.

Jekaterynburg

To gigantyczne miasto położone na granicy Europy i Azji jest nazywane „oknem na Azję”. Co ciekawego można w nim robić?

 • Wybrać się do Strefy Kibica w Parku Miejskim Majakowskiego.
 • Wziąć udział w walking tour. To okazja, żeby zobaczyć i posłuchać o pięknej architekturze miejskiej i największych atrakcjach turystycznych, z Cerkwią Na Krwi na czele, miejscem egzekucji ostatniego cara Rosji.
 •  Zrobić zdjęcie na tle pomnika QWERTY.
 •  Wybrać się na Cmentarz Mafii.
 •  Zrobić zakupu na targu chińskim.

Kaliningrad

To dawna stolica Prus, obecnie enklawa rosyjska pomiędzy Polską a Litwą. Podczas Mistrzostw można tu spędzić czas nie tylko w Strefie Kibica FIFA na Placu Centralnym. Oprócz tego możesz:

 • Podziwiać architekturę gotycką i neogotycką, z Katedrą Königsberg z XIII wieku na czele. W tym mieście jest pochowany wielki filozof Immanuel Kant.
 •  Zwiedzić wioskę rybacką.
 •  Zobaczyć Muzeum Bursztynu (może też kupić jakąś błyskotkę…).
 •  Zwiedzić Muzeum Oceanu.

Kazań

To stolica Tatarstanu. Przez wieki ścierały się tutaj trzy wielkie religie: islam, chrześcijaństwo i judaizm, co wpłynęło na duże zróżnicowanie kulturowe tego miasta. Jeśli wybierasz się do Kazania na mecz, nie zapomnij wstąpić do Strefy Kibica, a także:

 •  Zobaczyć Kazańskiego Kremla, wpisanego na Listę UNESCO, wraz z XVI-wieczną Katedrą, krzywą wieżą oraz meczetem Kol Sharif.
 • Popływać w jednym z okolicznych jezior i poopalać się na plaży. Podobno kazańska woda ma właściwości uzdrawiające.
 • Zwiedzić Muzeum Sowieckiego Stylu Życia oraz Muzeum Kultury Islamskiej.
 • Spróbować tradycyjnej kuchni tatarskiej.

Niżny Nowogród

Miasto zostało założone w 1221 roku. W czasach sowieckich nosiło nazwę po znanym pisarzu Gorkim i było miastem zamkniętym, w którym miała miejsce gigantyczna produkcja broni militarnej. Co warto robić w tym miejscu?

 • Spędzać czas w Strefie Kibica w sąsiedztwie miejskiego Kremla.
 • Wybrać się w rejs statkiem po rzece.
 • Zobaczyć średniowieczną część miasta z XIV-wiecznym klasztorem i Cerkwią Aleksandra Newskiego.
 • Odpocząć w jednym z licznych parków miejskich.
 • Przespacerować się promenadą wzdłuż wybrzeża Wołgi.

Rostów nad Donem

Jest nazywany „Bramą Kaukazu” i południową stolicą Rosji. Rostów to również ważny ośrodek handlowy nad Morzem Czarnym. Ma fascynującą historię, sięgającą już od starożytności do czasów współczesnych. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej mają miejsce latem, dlatego warto zostać w Rostowie na dłużej i spędzić czas nad Morzem Czarnym, np. wybierając się w rejs. Oprócz tego warto:

 • Odwiedzić Strefę Kibica na Placu Teatralnym.
 • Odkryć dramatyczną historię miasta w jednym z muzeów poświęconych II wojnie światowej.
 •  Zwiedzić Muzeum Kosmonautyki.
 •  Zobaczyć Katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Samara

Niegdyś stała na wschodnim krańcu Rosji, dziś jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym kraju. Podczas II wojny światowej Samara była stolicą Rosji. To tu zbudowano rakietę „Wostok”, którą Jurij Gagarin poleciał w kosmos w 1961 roku. Będąc w Samarze, warto:

 • Zwiedzić historyczne centrum: Plac Rewolucji, Regionalne Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Wojskowości, Bunkier Stalina.
 • Odpocząć na piaszczystej plaży nad brzegiem Wołgi.
 • Wypłynąć w rejs po rzece.
 • Podszkolić się w historii kosmonautyki, zwiedzając Park Gagarina, Muzeum Historii Kosmosu, Muzeum Lotnictwa.
 •  Poznać kibiców z całego świata w Strefie Kibica.

Sarańsk

To najmniejsze miasto goszczące kibiców podczas Mundialu w Rosji. Zostało założone w 1641 roku. W czasach sowieckich Sarańsk stał się potęgą przemysłową i stolicą Republiki Mordwińskiej. Mordwini to jedna z ugrofińskich grup językowych. W Sarańsku można zapoznać się z ich niezwykłą kulturą. Co warto zwiedzić w tym mieście?

 • Muzeum Sztuk Pięknych Republiki Mordwińskiej.
 • Sobór Świętego Fiodora Uszakowa.
 • Kaplicę Aleksandra Newskiego.
 • Centrum Kultury Aleksandra Puszkina.
 • Plac Zwycięstwa.
 • XIX-wieczną wioskę mordwińską.

A ponadto warto, rzecz jasna, spędzić trochę czasu w Strefie Kibica na Placu Sowieckim przy prospekcie Lenina.

Soczi

Jeśli chodzi o sport i rekreację w Rosji, to Soczi nie ma sobie równych. Miasto ze 145 kilometrami wybrzeża słusznie zasłużyło na nazwę „Rosyjska Riwiera”. Klimat subtropikalny sprawia, że wakacje tutaj to bardzo dobry kierunek podróży ;) Oprócz słodkiego lenistwa i plażowania nad Morzem Czarnym, można tutaj zobaczyć na przykład słynną daczę Stalina. Podczas Mistrzostw Świata warto w czasie między meczami posiedzieć na plaży, a ci, którzy lubią odpocząć od słońca, powinni się wybrać do Strefy Kibica.

Wołgograd

Wołgograd to jedno z najstarszych rosyjskich miast i potęga przemysłowa z ponad milionem mieszkańców. W czasach sowieckich miasto nosiło nazwę Stalingrad. Miłośnikom historii na pewno się spodoba. Co można tutaj robić?

 • Zobaczyć największy w Rosji, gigantyczny pomnik Lenina.
 • Wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy. To świetna okazja, żeby zobaczyć jak żyją Rosjanie poza wielkimi metropoliami.
 •  Popływać kajakiem po rzece.
 •  Wypłynąć w długi rejs po Wołdze – najdłuższej rzece Europy.
 •  Spędzić czas w Strefie Kibica, znajdującej się w pobliżu Muzeum Bitwy Stalingradzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.