Maluchy a Kolej Transsyberyjska

Maluchy a Kolej Transsyberyjska fot. zaluu.com
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Któż nie marzy o odbyciu dalekiej wyprawy, najdłuższym odcinkiem kolejowym na świecie, przecinającym niemalże całą Eurazję z zachodu na wschód, przekraczającym osiem stref czasowych? Ale czy jedna z ulubionych zabawek dzieci – ciuchcia – może się przeistoczyć w prawdziwą przygodę? Wszystko jest możliwe, jeśli rodzice będą dobrze do tej przygody przygotowani.

Przede wszystkim, dziecko w podróży Koleją Transsyberyjską nie powinno nikogo napawać strachem, a w szczególności rodziców, na których spoczywa przygotowanie całej wyprawy.

Sześciodniowa podróż od Moskwy aż po daleki Władywostok lub malowniczą Mongolię, przecinającą Ułan Bator, jest wielką przygodą, którą każde dziecko z pewnością będzie pamiętać przez długi czas. Dobre przygotowanie przed podróżą oraz zaopatrzenie się w najpotrzebniejsze rzeczy, zapewni bezpieczny wyjazd całej rodzinie oraz bezcenny czas, który możecie spędzić na wspólnym przeżywaniu i fotografowaniu zmieniających się jak w kalejdoskopie krajobrazów.

Na dobry początek…

Na początku przygotowań powinieneś się zaznajomić z przepisami wizowymi. Wybierając się w podróż Transsibem, należy posiadać wizę do Rosji. Natomiast przed samym rozpoczęciem procedury wizowej i składaniu wniosków, musisz się upewnić czy każde z podróżujących z tobą dzieci posiada swój paszport. Od 26 czerwca 2012 roku wpisy dzieci do paszportów rodziców straciły ważność. Oznacza to, że wszystkie dzieci przy przekroczeniu granicy, muszą posiadać własny dokument podróżny.

Dla dziecka podróż Transsibem to wielka przygoda. fot. pixabay
Dla dziecka podróż Transsibem to wielka przygoda. fot. pixabay

Bilety

Kolejnym istotnym etapem jest wybór odpowiedniego biletu. Pociągi Kolei Transsyberyjskiej dzielą się na trzy zasadnicze klasy:

  • pasażerski, który jest zdecydowanie najtańszy, ale niestety najwolniejszy i bardzo często się zatrzymuje
  • pośpieszny, o wiele szybszy, niewiele droższy
  • firmowy, którego nazwa może już tylko oznaczać najwyższy standard podróży.

Pociągi Transsibu, podobnie jak nasze PKP, posiadają podział na klasy, z których możemy wyróżnić: Plackarta, Kupe, Lux (CB) oraz VIP. Cena biletu zależy od klasy, ale również od wieku dziecka:

  • dla dzieci do 5 lat i nie zajmujące dodatkowego łóżka, przejazd Transsibem jest darmowy
  • dzieciom w wieku od 5 do 10 lat przysługują zniżki od 35% do 50%

Wiek dzieci rozumiany jest w ten sposób, iż w momencie odjazdu pociągu, dziecko nie ma ukończonych 5 lub 10 lat.

Zabawa w ciuchcię może się ziścić fot. pixabay
Zabawa w ciuchcię może się ziścić fot. pixabay

Szczepienia

Mając z tyłu głowy wizję dalekiej podróży na Wschód, nie możesz zapomnieć o profilaktyce.

Do szczepień zalecanych przez lekarzy przed wyjazdem Koleją Transsyberyjską, należy szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Warto również sprawdzić w książeczce zdrowia daty szczepień przeciwko durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczce pokarmowej. O szczepieniach najlepiej jest pomyśleć minimum miesiąc przed wyjazdem, tak, aby szczepionka miała wystarczająco dużo czasu aby zadziałać.

Ponadto, warto zaopatrzyć się w niezbędną apteczkę, w której powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, oraz te zwalczające biegunkę. W przypadku alergików, nie może zabraknąć stosownych lekarstw, kropli do nosa oraz zapasu chusteczek higienicznych. Jeśli dziecko na stałe przyjmuje leki, nie zapomnij ich ze sobą zabrać.

Kiedy znajdziesz się już z pociechami w wymarzonym pociągu, odpowiedniej klasie, z przypisanym numerkiem, możesz zacząć pokazywać im całe piękno, które rozpościera się za oknem. Może maluch będzie miał okazję zobaczyć jakieś zwierzątko, które zna tylko z bajek? :)

Podróż Koleją Transsyberyjską dla najmłodszych pasażerów często oznacza pierwsze zderzenie z różnorodnością kulturową. Na określonych stacjach dzieci będą miały możliwość zaobserwowania jak różnią się rysy twarzy osób zamieszkujących tereny Bajkału, Mongolii czy Syberii od tych kończących trasę we Władywostoku. W jaki sposób się ubierają, jak się zachowują oraz w jak różnych językach do siebie mówią. Na przystankach w okolicach jeziora Bajkał, będą mogły zasmakować świeżych oraz przepysznych ryb, a na stacji w tajdze – zupełnie nowego rodzaju orzeszków. Miejscowe „babuszki”, czyli sprzedawczynie lokalnego jedzenia, na pewno naciągną rodziców do kupna różnych smakołyków. Co ważne, podczas jazdy, dzieci niejednokrotnie spotkają swoich rówieśników z różnych części świata, z którymi będą mogły się bawić!

Maluchy a Kolej Transsyberyjska fot. zaluu.com
Maluchy a Kolej Transsyberyjska fot. zaluu.com

A ty jak widzisz podróż dziecka taką trasą?

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.