Szczepienia niezbędne przed wyjazdem do Rosji

Współczesne szczepionki gwarantują skuteczna ochronę przed wieloma chorobami fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mimo, że wyjazd do Rosji zazwyczaj nie kojarzy się ze specjalistycznymi szczepieniami, o które należy zadbać wcześniej, to jednak warto zapoznać się z sugestiami specjalistów. Nie tylko zminimalizuje to ryzyko zachorowania, ale pozwoli przede wszystkim na nieskrępowane korzystanie z dobrodziejstw urlopu. Zamiast martwić się po fakcie, lepiej prześledź zalecenia medyczne przed wyjazdem.

Szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem

Wszystkim osobom udającym się do Rosji, na przykład w podróż koleją transsyberyjską, zaleca się obowiązkowe zaszczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukłucia przez kleszcza, a miejscami najbardziej narażonymi są głowa oraz zgięcia rąk i nóg. Ukąszenia kleszczy są absolutnie bezbolesne, dlatego bardzo łatwo nie rozpoznać momentu zakażenia. Warto zainwestować w stosowną szczepionkę i wyeliminować ewentualne nieprzyjemne konsekwencje. Oczywiście – nigdy nie zapominaj o profilaktyce. Sprawdzaj swoje ciało po wizycie w lesie, podgotuj mleko, które nie zostało wcześniej sprawdzone, stosuj środki odstraszające insekty.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym

Pamiętaj, że w razie choroby lub jej podejrzenia – możesz potrzebować pomocy medycznej. Stąd przed wyjazdem do Rosji jest wymagane wykupienie ubezpieczenia podróżnego na okres wyjazdu. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy -10% zniżki z kodem BLOGT10 na wszystkie polisy turystyczne dostępne na Gorilo.pl

Żółtaczka pokarmowa, dlaczego jest tak niebezpieczna?

Kolejną groźną infekcją jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa. Jest o tyle groźna, że dość łatwo można się nią zarazić i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Wystarczy, że spożyje się skażone jedzenie lub wodę. Dotyczy to na przykład wody z kranu, którą płuczemy zęby czy lodu zamówionego do ulubionego napoju. Tak naprawdę nie jesteś w stanie sprawdzić, czy bakteria Ci zagraża, czy nie. Lepiej zatem przygotować się na każdą ewentualność. Równie niebezpieczne są zapalenia wątroby typu B i C, ale do ich rozprzestrzenienia dochodzi głównie przez kontakt z krwią lub śliną zarażonej osoby.

Uwaga na owoce, warzywa i wodę!

Listę szczepień zamyka dur brzuszny, inaczej zwany tyfusem. Zakażenie tą bakterią wywołują pałeczki Salmonelli, które znajdują się głównie w zanieczyszczonej wodzie oraz na nieumytych owocach i warzywach. Choć łatwo zapobiec tej chorobie poprzez dokładnie mycie i gotowanie wody (bakterie Salmonelli giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza), to często zapomnieć można o tej z pozoru prostej regule. Objawy charakterystyczne dla duru brzusznego to: wysoka gorączka, uczucie wyczerpania, silne bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach także wysypka.

Częstą przyczyną zarażenia wirusami pokarmowymi jest spożycie nieumytych owoców fot. pixabay
Częstą przyczyną zarażenia wirusami pokarmowymi jest spożycie nieumytych owoców fot. pixabay

Szczepienia dodatkowe

Wśród innych szczepień, niewymaganych, ale zalecanych przez specjalistów wymienia się błonicę – tężec, polio, japońskie zapalenie mózgu i wściekliznę. Wszystko oczywiście zależy od charakteru Twojego wyjazdu i atrakcji,  jakie zaplanowałeś w trakcie pobytu. W razie wszelkich wątpliwości nie wahaj skonsultować się ze specjalistą.

Kalendarz szczepień

Kleszczowe zapalenie mózgu: planując letnie wakacje przyjmij pierwszą dawkę szczepienia w lutym lub marcu. Drugą należy podać miesiąc później, zaś trzecią dziewięć miesięcy po ostatniej szczepionce. Dwie dawki spokojnie ochronią Cię przed zachorowaniem, dlatego tę  ostatnią możesz zaaplikować już po powrocie z wakacji. Okres działania szczepienia to około 3 lata.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A: dwie dawki szczepionki w odstępach 6-12 miesięcy u pacjentów powyżej 12 miesiąca życia.

Dur brzuszny: trzy dawki szczepienia podawane w odstępach jednego i dwunastu miesięcy. Już po otrzymaniu dwóch szczepionek pojawią się w organizmie przeciwciała. Chcąc zachować długoletnią ochronę należy szczepić się regularnie co 3-5 lat.

Błonica i tężec: szczepienia obowiązkowe dla dzieci, ostatnia dawka podawana w 19. roku życia. Profilaktycznie można szczepić się co 10 lat.

Polio: szczepienie obowiązkowe podawane w pierwszych latach życia.

Wścieklizna: szczepionka podawana doraźnie w przypadku wystąpienia zagrożenia

Japońskie zapalenie mózgu: szczepienie podstawowe obejmuje podanie 2 dawek, w odstępie 0-28 dni, dedykowane dla podróżujących po południowo-wschodniej części Azji

Planujesz podróż do naszych wschodnich sąsiadów? Zanim się zaszczepisz, pomyśl o zakupie wizy do Rosji.

_

Źródła:

transsyberyjska.pl

szczepieniadlapodrozujacych.pl

3 odpowiedzi

  1. Tego typu szczepienia są często bardzo podstawowe dla wielu krajów, u nas w zasadzie niektóre też z tych wymienionych są przydatne więc warto zrobić just for case ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.