NEWS. Transsibem Plackartą w luksusie i w tej samej cenie? Modernizacja Rosyjskich Kolei.

Rosyjskie Koleje Państwowe (RZD) oficjalnie rozpoczynają sprzedaż biletów na podróż odnowionymi wagonami klasy III – (Plackarta). Jak się okazuje – wagony te przeszły (i będą przechodzić) bardzo poważne zmiany w zakresie ich modernizacji.

Plackarta – jak to było do tej pory?

Jak wiadomo, Plackarta to niejako symbol kolei Związku Radzieckiego i krajów do niego należących. Chociaż warunki jazdy często odbiegają tam od zachodnioeuropejskich standardów podróży koleją, to najczęściej ze względu na niską cenę – nie brakuje decydujących się na taką formę podróży. Władze RŻD zapewniły, że zmiany wyglądu wagonów mają uwzględnić dotychczasowe „plusy i minusy” podróży w 3. klasie rosyjskich pociągów. To co podróżni często doceniali w Plackarcie to m.in.: leżanki zamiast miejsc siedzących oraz stała obsługa, która odpowiadała za porządek w trakcie jazdy. Dodatkowo pasażer mógł liczyć na darmowy wrzątek do picia. Natomiast największe niedogodności, na które uskarżali się pasażerowie to: hałas, zapachy jedzenia współtowarzyszy, niewystarczająca wentylacja, brak przestrzeni oraz niedostosowanie długości leżanek dla wysokich osób.

Jakie będą zmiany?

Jakiś czas temu informowaliśmy o zbliżających się zmianach dotyczących zmiany komfortu w Plackarcie, a teraz wygląda na to, że nareszcie się ich doczekaliśmy. Jak informują media przy odnawianiu wnętrz wagonów użyto nowoczesnych materiałów, które jak zapewniają konstruktorzy – mają być łatwe do czyszczenia i bardzo wytrzymałe. Aby zwiększyć strefę komfortu i dać pasażerom więcej intymności – zdecydowano się na zamontowanie zasłonek między siedzeniami. Dodatkowo w każdym przedziale znajdzie się miejsce na oświetlenie i gniazdko elektryczne z gniazdami usb. Co jeszcze? W każdym oknie pojawią się rolety, a problem wentylacji (tudzież jej braku) został rozwiązany poprzez zamontowanie w wagonach klimatyzacji. Jeszcze pojawiło się coś, czego raczej nikt się nie spodziewał, a brak „tej rzeczy” można było dosłownie odczuć, czyli: kabina prysznicowa.

Kiedy przejedziemy się nowym wagonem na trasie Transsibu?

Pierwsze wagony pojawiły się już w pociągach na trasie z Rostowa nad Donem do Moskwy oraz z Anapy do Moskwy. Na zmodernizowaną Plackartę na trasie Kolei Transsyberyjskiej widać przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jak informuje prasa – do końca tego roku ma zostać wypuszczonych 50 zmodernizowanych wagonów. Co najważniejsze – ceny za przejazd rosyjską koleją nie ulegną zmianie.

Źródło: www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/rzd-wprowadza-na-tory-nowe-wagony-plackartne-zdjecia-91396.html

More to explorer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.