Nieśwież – miasto pełne historii

nieswiez-miasto-pelne-historii
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Białoruskie miasto Nieśwież, które niegdyś znajdowało się w obrębie polskich granic, to prawdziwa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych historią i architekturą. Klimatyczna starówka oraz malowniczy zamek to tylko początek prawdziwej przygody w Nieświeżu.

Miasto Radziwiłłów

Miasto to może poszczycić się niemal tak długą i rozbudowaną historią jak sam królewski Kraków. Powstało jeszcze w XIII wieku i stopniowo rozrastało się do rangi ważnego punktu handlowo-kulturalnego regionu. Wraz z nadejściem panowania litewskiej rodziny Radziwiłłów nastał w Nieświeżu czas prawdziwej prosperity. Z tego okresu pochodzi bowiem zamek, barokowy kościół Bożego Ciała oraz niemal cała zabudowa miejskiej starówki.

Z wizytą na zamku

Obowiązkowym punktem każdej wizyty w Nieświeżu jest zwiedzanie zamku rodziny Radziwiłłów, który góruje nad miastem i do złudzenia przypomina nasz Wawel. Budowa rozpoczęła się jeszcze w XV wieku. Służyła ona nie tylko rodzinie szlacheckiej, ale była też ważnym punktem obronnym na szlaku wschodnim. Niestety Szwedzi nie oszczędzili twierdzy podczas najazdu na Polskę, ale dzięki wysiłkowi włożonemu w jego odbudowanie możesz dziś podziwiać okazałe komnaty, bogate zbiory sztuki, kolekcje mebli czy broni z epoki. Wpisany został zresztą na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czym potwierdzono znaczenie zamku na turystycznej mapie Białorusi. Zamek w swej całej okazałości możesz zwiedzać przez cały rok.

Nieśwież słynie również ze swojej uroczej i spokojnej starówki fot. wikimedia.org
Nieśwież słynie również ze swojej uroczej i spokojnej starówki fot. wikimedia.org

Wycieczka przez epoki

Schodząc z zamku warto skierować swoje kroki do pobliskiego kościoła Bożego Ciała, jednej z pierwszych jezuickich oraz barokowych bazylik na terenie całego Królestwa Polsko-Litewskiego. Wzorowany był na włoskim kościele Il Gesu i faktycznie do złudzenia przypomina swój rzymski odpowiednik. Dla miłośników adrenaliny i historii z dreszczykiem udostępniono krypty, w których spoczywają niemal wszyscy członkowie rodziny Radziwiłłów. Prawie z tego samego okresu pochodzi również miejski ratusz oraz hale kupieckie, w których nabyć możesz oryginalne pamiątki lub zrelaksować się przy filiżance dobrej kawy.

Nieśwież – zespół zamkowo-pałacowy, dawna rezydencja Radziwiłłów fot. wikimedia.org
Nieśwież – zespół zamkowo-pałacowy, dawna rezydencja Radziwiłłów fot. wikimedia.org

Dokumenty wymagane do wjazdu na Białoruś

Aby wybrać się na wycieczkę do Nieświeża, koniecznie potrzebujesz wizy na Białoruś oraz obowiązkowego ubezpieczenia. Pomożemy ci w uzyskaniu wszelkich dokumentów, a także w organizacji wyjazdu, skontaktuj się tylko z nami poprzez stronę transsyberyjska.pl.

8 odpowiedzi

  1. Zamek z fosą, wygląda cudownie. A nazwa Nieśwież jest fascynująca. Ciekawe jakie tam jest pożywienie świeże czy nie :D

  2. Prawdę mówiąc nigdy nie słyszałem o tym mieście! Fascynuje mnie turystyka w obrębie naszej ojczyzny, ale tam nie miałem nigdy okazji być. Ten wpis zdecydowanie mnie zachęca, by poznać tą miejscowość. Dziękuję za inspirację. Mam nadzieję, że w okolicy miesięcy wiosenno-letnich uda mi się tam wybrać.

    1. Zamek w Nieświeżu można zwiedzać za darmo w poniedziałki ale chyba trzeba poczekać na zmiany bo obecnie może tam być niebezpiecznie dla nas Polaków. Nawet listów tradycyjnych nie wysyłam by nie narażać krewnych. W Nieświezu jest wiele pensjonatów, które moża zarezerwować przez Internet. Jazda samochodem po białoruskich drogach jest bardzo przyjemna tylko trzeba pamiętać by wykupić Belltol, który był niedrogi (za 900 km zapłaciłam 60 zł). Równie ciekawy jest zamek w Mirze, ok 40 km od Nieświeża, leży po lewej stronie trasy M1 (tzw.Olimpijki) a stamtąd juz bliskio do Zaosia, potem jezioro Świteź itd.

  3. Bardzo ładne widoki! Na pewno kiedyś pojadę zwiedzić ten zamek. Póki co mam zaplanowany urlop w hotelu pod Krakowem, ponieważ dawno nie byłam w tamtych stronach. Nie umiem się doczekać tego wyjazdu, ponieważ na pewno będzie świetnie. Pozdrawiam!

  4. No niewiem , byłem w tym roku na Białorusi i wszystko było okej . W Następnym roku też planuje wycieczkę i możliwe że właśnie celem będzie Nieśwież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.