Park Narodowy Gorchi-Tereldż, czyli jak odpocząć od Ułan Bator

Park Narodowy Gorchi-Tereldż, czyli jak odpocząć od Ułan Bator fot. Marcin Kosek
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Znajdujący się niecałe 60 kilometrów na północny-wschód od Ułan Bator Park Narodowy Gorchi-Tereldż to absolutne must-see w Mongolii. Wśród turystów jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w tym rejonie świata. Jest tu bardzo spokojnie, ale na pewno nie wieje nudą.

Region Tereldż choć do dziś jest słabo zaludniony, to już na początku lat 60. stał się turystyczną atrakcją, a w 1993 roku został mu przyznany status parku narodowego. Park Narodowy Gorchi-Tereldż (z mong. Горхи-Тэрэлж байгалийн цогцолборт) zajmuje powierzchnię niemal 300 tysięcy kilometrów kwadratowych! Zachwyca bioróżnorodnością. To dom dla wielu chronionych roślin i zwierząt, w tym łosi, niedźwiedzi, a nawet… jednego żółwia! Tutaj też znajduje się pasmo górskie Chentej, gdzie urodził się Czyngis-chan. Z gór spływają niezliczone potoki i rzeki, w tym rzeka Tereldż-gol, od której Park dostał nazwę. Krajobraz jest nieco alpejski, z tym, że tutaj mieszkają również wielbłądy.

Spacery górskie…

Park Narodowy to idealne miejsce dla tych, którzy lubią chodzić po górach: nie spacerowym krokiem, ale też nie sprintem. Góry nie są strome, przeciętne wzniesienia to 1000 metrów, szlaki są bezpieczne i nie wymagają ekstremalnej kondycji. Północne zbocza są pokryte modrzewiową tajgą, a południowe – stepową roślinnością. Po drodze mija się zielone łąki, przechodzi przez ostańce skalne oraz przekracza mniejsze i większe potoki górskie. Nie znaczy to jednak, że szukający wrażeń będą się tutaj nudzić. W Gorchi-Tereldż na każdym miejscu znajdziesz skały, po których można się wspinać ze sprzętem. A ze względu na liczne rzeki jest tu możliwy również rafting. No i pływanie kraulem w raczej lodowatej wodzie. W zimie jest tu bardzo dużo śniegu, ale nieustraszeni miłośnicy sportów ekstremalnych przyjeżdżają tutaj jeździć na nartach i na powożenie psów. Jeśli jednak wolisz poprzestać na spacerowaniu, miej na uwadze, że jeżeli dopisze ci szczęście, możesz trafić na gorące źródła.

Widok na wioskę Tereldż fot. Marcin Kosek
Widok na wioskę Tereldż fot. Marcin Kosek

… w żółwim tempie

Gorchi-Tereldż jest znany przede wszystkim ze względu na imponujące formacje skalne (podobne do tych w Górach Stołowych) rozsiane po górach i całej dolinie. Najpopularniejszą skałą jest Melchijn chad, czyli „Skała-Żółw”. Ma wysokość 24 metrów, ale spryciarze mogą wdrapać się na głowę „Żółwia” i podziwiać wspaniałe widoki na dolinę. Ta skała to również punkt początkowy wspinaczki do świątyni buddyjskiej Arjabal, która znajduje się na skarpie. Arjabal została wybudowana w latach 1998-2004 i ma niezwykłą architekturę w kształcie głowy słonia, do której prowadzi „trąba” w postaci 108 schodów. W drodze do świątyni mija się „Most do Nieba”, liczne stupy i miejsca modlitewne.

Jeśli od chodzenia, wolisz „się wozić”, to koniecznie wybierz się na przejażdżkę konną. Mówi się, że Mongołowie to naród urodzony na siodle, dlatego konia będziesz mógł wypożyczyć wszędzie. Podobnie jak i wielbłąda :)

Żółw to symbol parku fot. Marcin Konsek
Żółw to symbol parku fot. Marcin Konsek

Infrastruktura turystyczna na odludziu

Skoro już była mowa o gorących źródłach, to należy również wspomnieć, że w Tereldż znajduje się spa. Południe Parku ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W całym parku jest ponad 60 hoteli! Znajdują się tu kempingi z jurtami, do których podłączony jest prąd, a wyżywienie jest zagwarantowane w cenie noclegu. Jurty są wyposażone w łóżka i piece drzewne. W zimie w jurtach jest naprawdę ciepło, a w lecie – przyjemnie chłodno. Łazienki znajdują się w osobnych budynkach. Jurty VIP są wyposażone we własne toalety. Dodatkowo infrastruktura turystyczna w parku obejmuje liczne sklepy, restauracje, place zabaw, a nawet pole golfowe. Natomiast na południu parku znajduje się park dinozaurów pod opieką paleontologiczną.

Jeśli uda ci się poznać jakichś lokalsów, a na pewno tak będzie, jest ogromna szansa, że zostaniesz zaproszony do mongolskiego domostwa na posiłek i napitek. Mongołowie to jeden z najgościnniejszych ludów świata!

Wstęp do Parku jest płatny. Bywa jednak tak, że pasażerowie autobusu z Ułan Bator rzadko kiedy płacą, ponieważ jedzie on bezpośrednio do miasta Tereldż, bez zatrzymywania się na bramie.

W Mongolii trzeba spędzić co najmniej jedną noc w jurcie fot. Marcin Konsek
W Mongolii trzeba spędzić co najmniej jedną noc w jurcie fot. Marcin Konsek

Jeśli marzy ci się podróż do Mongolii, pamiętaj, że potrzebna będzie ci wiza. Więcej o wizie dowiesz się w naszym artykule: Wiza do Mongolii – jak ją uzyskać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.