Pekin – przystanek na trasie Kolei Transmandżurskiej i Transmongolskiej

Zakazane Miasto, Pekin fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W podróż do Pekinu powinien wybrać się każdy szanujący się turysta. Jest to miasto nieporównywalne do żadnego innego miejsca na świecie, z tak bogatą masą atrakcji, że często jednokrotna wizyta pozostaje niewystarczająca. W końcu to stolica najludniejszego kraju świata oraz miejsce o kilkuset wiekowej historii.

Do Pekinu najłatwiej dostać się oczywiście samolotem, ale przecież nie o najprostsze drogi chodzi w życiu. Chcąc zasmakować niepowtarzalnej przygody i poznać coś więcej ponad standardowe zwiedzanie Państwa Środka, warto pomyśleć o podróży do Chin koleją. Taką szansę dają Ci dwie linie Kolei Transsyberyjskiej, czyli trasa Transmandżurska oraz Transmongolska. W obu przypadkach swoją podróż rozpoczynasz w Moskwie i przemierzając pociągiem terytorium Rosji trafiasz do Serca Chin – Pekinu. W przypadku trasy Transmandżurskiej punktem przesiadkowym jest miasto Czyta, tuż przy chińsko – rosyjskiej granicy. Kolej Transmongolska odbija na południe w Ułan Ude, i stamtąd, przez stolicę Mongolii – Ułan Bator, dociera do Pekinu. Ta wielodniowa trasa niesie ze sobą tyle atrakcji i niepowtarzalnych doświadczeń, że aż trudno oprzeć się takiej kuszącej propozycji. Jeśli zainteresowało Cię takie aktywne spędzenie urlopu, to na stronie transsyberyjska.pl (we współpracy z Aina Travel) znajdziesz wszystkie informacje dotyczące podróży, kupisz bilet na pociąg, wizę do Rosji i Chin, a nawet zarezerwujesz hotel w samym sercu Pekinu.

Zakazane Miasto, Pekin fot. pixabay
Zakazane Miasto, Pekin fot. pixabay

Do największych atrakcji miasta należy zdecydowanie tzw. Zakazane Miasto, czyli dawny pałac cesarski dynastii Ming, który znajduje się w samym centrum stolicy. Dlaczego zakazane? Przyczyna jest dość prozaiczna, albowiem nikt bez osobistej zgody cesarza nie mógł wejść na jego teren. Kompleks służył swoim mieszkańcom do samego końca okresu cesarskiego w Chinach. Wraz z nadejściem czasów republiki, jedną jego część udostępniono zwiedzającym, zaś w drugiej urzędował ostatni cesarz, aż do roku 1924. Zakazane Miasto charakteryzuje się przepiękną, typową dla tego miejsca architekturą, oraz niezwykle eleganckimi i malowniczymi ogrodami. To zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wizyty w Pekinie.

Wielki Mur Chiński fot. pixabay
Wielki Mur Chiński fot. pixabay

Podobną, jeśli nie większą, liczbę turystów gromadzi Wielki Mur Chiński, konstrukcja ponadczasowa i unikatowa na skalę światową. Jest to system umocnień i fortów, które miały za zadanie chronić Państwo Środka przed najazdami ludów z tzw. Wielkiego Stepu, czyli terenów dzisiejszej południowej Rosji. Konstrukcja wznoszona była już od czasów starożytnych i z każdym kolejnym rokiem zwiększała swój zasięg i długość. Do dzisiejszych czasów istnieje przeszło 2000 kilometrów muru, który także udostępniony jest dla turystów. Jak podaje się nieoficjalnie, zaprawą, która posłużyła do jego budowy i przetrwała setki lat historii był…rozgotowany ryż i surowe jajko. Legenda, w którą trudna nam dziś uwierzyć, może być jednak ukoronowaniem wysokiego rozwoju cywilizacji chińskiej, w czasach, które trudno nam sobie nawet wyobrazić.

4 odpowiedzi

  1. Pekin nie powinien być „przystankiem”.
   To cel.
   No chyba, ze przystanek trwa pięć lat:)
   Nie byłem, ale będę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.