Wiza do Chin – jak ją uzyskać?

Flaga Chin fot. pixabay
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróżując Koleją Transsyberyjską, masz okazję przejeżdżania i zwiedzania krajów ościennych, np. Chin, przez który biegnie nitka Kolei Transmandżurskiej. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzać informacje znajdujące się na stronie Ambasady Chin dotyczące wymogów wjazdowych i wizowych. Poniżej znajdziesz aktualne informacje o wizie do Chin.

Wiza do Chin, gdzie ją wyrobić?

Zarówno wizę tranzytową jak i turystyczną czy biznesową możesz wyrobić samodzielnie w Ambasadzie Chin mieszczącej się w Warszawie. Jeśli nie masz możliwości udać się do placówki konsularnej osobiście, zawsze możesz skorzystać z pomocy transsyberyjska.pl. Chętnie zorganizujemy ci całą podróż Koleją Transsyberyjską, nie tylko potrzebne wizy. :) Jeśli chcesz, możesz też wyrobić wizę na stronie naszego partnera – Aina Travel Chiny.

Turystyczna wiza do Chin

Zwykle w podróży Magistralą Transsyberyjską Chiny mogą być początkowym albo końcowym punktem na trasie. Wszystko zależy od planu podróży dlatego w tym przypadku pomijam całkowicie wizę tranzytową, a od razu skupię się na wizie turystycznej.

Krotność wizy: W przypadku wizy turystycznej jest dostępna zarówno wiza jedno- jak i dwukrotna zezwalające na maksymalnie 30 dni pobytu. Wiza jednokrotna jest ważna przez 90 dni od momentu wydania, a wiza dwukrotna 180 dni od momentu wydania. Jednak do Chin możesz dostać się najpóźniej 3 dni przed zakończeniem ważności wizy.

Dokumenty: Aby uzyskać wizę turystyczną do Chin należy przedłożyć: oryginał paszportu ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży (co ważne, w paszporcie powinno znaleźć się 6 wolnych stron jako 3 kartki obok siebie lub kartki obustronnie puste w różnych miejscach dokumentu), kopię paszportu (strona ze zdjęciem), jedno aktualne zdjęcie paszportowe, rezerwację hotelową na każdy planowany wjazd oraz rezerwację lotniczą na każdy planowany wjazd.

Cena: Jest niezależna od krotności wizy i wynosi 260 PLN (stan na 05.2017r. – aktualne stawki dostępne na stronie ambasady lub u pośredników).

Czas wyrabiania wizy: Ta informacja jest dość istotna, gdyż konsulat Chin pracuje tylko 3 dni w tygodniu! W poniedziałek, środę i czwartek. To znaczy, że jeśli czas na wyrobienie wizy turystycznej to 7 dni roboczych, to na prawdę będzie on trwał około dwa i pół tygodnia!

W razie dodatkowych pytań na temat uzyskania wizy do Chin śmiało możesz skontaktować się z biurem transsyberyjska.pl np. mailowo bok[at]transsyberyjska.pl lub skorzystać z pomocy biura Aina Travel.

Co jeśli nie mam wizy?

Oczywiście to nielegalne. Za każdy dzień pobytu bez ważnej wizy na terenie Chińskiej Republiki Ludowej grozi ci kara grzywny w wysokości ok. 500 CNY albo pozbawienie wolności. Wizę możesz przedłużyć w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju, które znajdują się tylko w dużych miastach. Przedłużanie wizy może trwać do 7 dni roboczych.

Podróż samolotem do Chin

Jeśli planujesz jedynie przesiadkę na jednym z chińskich lotnisk, nie dłuższą niż 24 godziny, powinieneś posiadać krótkotrwałe zezwolenie na opuszczenie lotniska i wyjście na miasto. Takie zezwolenie można uzyskać podczas odprawy paszportowej. Na wielkich międzynarodowych lotniskach takie zezwolenie jest ważne 72 godziny. Są to: Chengdu, Chongqing, Dalian, Guilin, Hangzhou, Kanton, Kunming, Pekin, Shenyang, Szanghaj, Xi’an oraz Xiamen. Trzeba pamiętać, że takie krótkotrwałe zezwolenie obowiązuje tylko w granicach administracyjnych tych miast.

Prawo 6-dniowego pobytu: Istnieje możliwość poruszania się po trzech obszarach administracyjnych Chin bez wizy. 30 stycznia 2016 roku Chińska Republika Ludowa wprowadziła takie prawo dla turystów/podróżujących tranzytem drogą lotniczą. Dotyczy to 4 lotnisk: dwóch w Szanghaju (Hongqiao International Airport oraz Pudong International Airport), w Nankinie oraz w Hangzhou. Dzięki temu można się poruszać bez wizy do 144 godzin po terenach administracyjnych: aglomeracji Szanghaju, prowincji Jiangsu (stolicą jest Nankin) oraz Zhejiang (stolicą jest Hangzhou).

Na tych lotniskach znajdują się specjalne punkty, w których można się ubiegać o zezwolenie na opuszczenie lotniska. Potrzebny będzie do tego paszport oraz bilet na dalszy lot.

Hongkong, Makao, Tajwan

Loty do Hongkongu, Makao i Tajwanu są traktowane jako loty międzynarodowe, więc nie ma możliwości ubiegania się o krótkotrwałe zezwolenie na wyjście z lotniska.

Jeśli planujesz odwiedzić Specjalną Strefę Administracyjną Hongkongu lub Makao, a potem wrócić do Chin, musisz postarać się o wizę dwu- lub wielokrotną. To dlatego, że wraz z wylotem do Hongkongu lub Makao twoja jednokrotna wiza do Chin zostaje anulowana. Również w samym Hongkongu i w Makao możesz ubiegać się o wizę powrotną do Chin. Odpowiedzialne za to są znajdujące się tam biura łącznikowe władz Chińskiej Republiki Ludowej.

Pamiętaj, jeśli chcesz jechać pociągiem aż do Chin, to będzie Ci potrzebna wiza. :)

UWAGA! Tylko u nas kod rabatowy -35% na pośrednictwo wizowe do Chin na stronie Aina Travel!

Wkoszyku zakupowym wpisz: TRANSSIB35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.