10 powodów, dla których warto pojechać do Chin

miasta w Chinach - Hongkong
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Transsyberyjską przygodę można zaplanować na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest podróż pociągiem z Rosji do Chin. Kraj Środka, to jednak turystyczna studnia bez dna – jest tam tyle do zobaczenia, że bardzo trudno się zdecydować co zobaczyć! Aby ułatwić sprawę, poniżej przedstawiam 10 powodów, dla których warto pojechać do Chin! Pod żadnym pozorem nie możesz ich nie wziąć pod uwagę!

10. Hongkong

Co tu się dziwić, że Chiny to nieskończoność atrakcji turystycznych, skoro w samym Hongkongu można spędzić nawet rok. To niesamowicie rozwijające się miasto przyciągające turystów swoją wibrującą energetyzującą atmosferą. A jednocześnie świetnie godzi to, co nowoczesne, z tym, co tradycyjne. Co prawda nie spotkasz tu ani starożytnej, ani nawet kolonialnej architektury, ale budownictwo Hongkongu jest realizowane według zasad feng shui. Koniecznie skorzystaj z możliwości zobaczenia wspaniałej panoramy z któregoś z najwyższych wieżowców, pójdź na zakupy, spróbuj pysznego lokalnego jedzenia w jednej z knajpek, no i obowiązkowo wybierz się… na plażę!

9. Czerwona Plaża

Skoro już mowa o plaży, to koniecznie musisz odwiedzić tę o… czerwonej barwie. Co prawda nie jest to plaża dla lubiących się wylegiwać w słońcu, ale na pewno dla tych, którzy poszukują niezapomnianych widoków. Jedyna na świecie plaża w kolorze karminu znajduje się nad rzeką Liaohe tuż przy jej ujściu do Morza Żółtego. Są to podmokłe tereny porośnięte specjalnym rodzajem wodorostów sueda. Jest to również dom dla ponad 200 gatunków zwierząt, stąd przez niektórych jest zwany „domem żurawi”. Co roku więc jesienią 26-kilometrowy obszar znajdującego się tam rezerwatu zamienia się w gigantyczną Czerwoną Plażę. Obszar chroniony ma przygotowaną dla turystów infrastrukturę. Możesz tu dotrzeć bezpośrednio pociągiem z Pekinu i Tiencina.

8. Wielki Mur Chiński

Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego w Chinach trzeba zobaczyć Wielki Mur. Skoro widać go nawet z orbity okołoziemskiej! Jego historia sięga aż VII wieku p.n.e. Niegdyś był najpotężniejszą budowlą wojskową, miał bronić teren Cesarstwa Chińskiego przed barbarzyńcami, ale także… złymi mocami. Choć tradycyjnie mówi się, że Mur jest „nieskończony”, w rzeczywistości liczy się, że ma ponad dwa tysiące kilometrów!

Wielki Mur Chiński fot. pixabay
Wielki Mur Chiński fot. pixabay

7. Festiwal Lodu i Śniegu w Harbinie

Jeśli lubisz pociągi (a skoro czytasz ten artykuł, to pewnie lubisz ;) ) to w Chinach nie możesz zapomnieć o niesamowitym mieście założonym podczas budowy Kolei Wschodniochińskiej, a mianowicie Harbinie. Położone w północno-wschodnich Chinach miasto, co roku organizuje najbardziej znany festiwal zimowy na świecie – Festiwal Rzeźb Lodowych. Ponad trzymilionowy Harbin zamienia się wówczas w ogromną Krainę Lodu. Dawniej podczas święta Chrztu Chrystusa Rosjanie mieszkający w Harbinie wznosili na jego cześć krzyże wykute z lodu. Z czasem wokół krzyży zaczęto budować też inne rzeźby. Dziś święto straciło swój religijny charakter, za to przyciąga turystów z całego świata. Najwięcej rzeźb można oglądać na wyspie Sun. Są one zorganizowane według kilku głównych tematów, dlatego jedne przypominają najwspanialsze dzieła światowej architektury, a inne przenoszą do krainy baśni. Dużą atrakcją są również lodowe zjeżdżalnie, sauny oraz oczywiście resorty narciarskie.

Rzeźba lodowa w Harbinie fot. pixabay
Rzeźba lodowa w Harbinie fot. pixabay

6. Brama do Nieba

Z pozoru niewysokie góry Tianmen, znajdujące się w parku narodowym o tej samej nazwie w chińskiej prowincji Hunan, skrywają najwyżej położoną grotę na świecie: Bramę do Nieba. Mierzy 1520 metrów, ale aby się do niej wspiąć, musisz pokonać 999 stopni bez możliwości spoczynku! Alternatywą jest wykupienie biletu na najwyżej położoną kolejkę świata: Tianmen Shan. Jej wzniesienie liczy 1279 m! Zaręczam – widoki są warte lęku wysokości ;)

5. Rejs w antycznym Fenghuang

Wcześniej było o grocie w Hunan, teraz czas na położone tam najpiękniejsze miasto w ChinachFenghuang. To istna perełka! Położone pomiędzy górami miasto skrywa świetnie zachowaną starożytną architekturę z czasów dynastii Ming i Qing. Najlepszym pomysłem na jego zwiedzanie jest rejs łodzią. Jeśli używasz aparatu analogowego, wyposaż się w dodatkowe rolki.

fenghuang-blog-transsyberyjska
Fenghuang fot. pixabay

4. Rejs po rzece Li

Zwiedzanie z perspektywy łodzi wychodzi na prowadzenie w niniejszym rankingu. Nie można bowiem wpaść na lepszy pomysł jadąc do Chin. Podróż statkiem po rzece Li na 83-kilometrowych odcinku od Guilin do Yangshuo należy do najpiękniejszych i najromantyczniejszych na świecie. Jeśli planujesz oświadczyny, to koniecznie tutaj. Jeśli chcesz zerwać, to tylko na Murze Chińskim (tam w spektakularny sposób zerwała z chłopakiem artystka Marina Abramović).

3. Danxia

Chiny to kraj, w którym można zobaczyć wszystkie możliwe kolory. Szczególną paletą barw może się poszczycić region Danxia, którego ukształtowanie terenu to prawdziwy cud natury. Położony w północno-zachodnich Chinach Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia słynie z kolorowych formacji skalnych z piaskowca. To miejsce idealne dla tych, którzy są spragnieni nietypowych krajobrazów, ale też miłośników gór. Ukryte w nich jaskinie to gratka dla grotołazów. Najłatwiej jest się tu dostać z nie mniej urokliwego miasteczka Zhangye.

Góry Danxia fot. pixabay
Góry Danxia fot. pixabay

2. Tarasy ryżowe

Czym byłyby Chiny bez ryżu? Aż strach pomyśleć. Na szczęście region Yuanyang w dalszym ciągu słynie na całym świecie z oszałamiających widoków na pola ryżowe. Choć obszar jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i co roku przyciąga tabuny turystów, to wciąż zachowuje swój charakter i autentyczność: tak jakby nie było tam nigdy żadnych innych ludzi oprócz rolników. Tarasy są dziełem lokalnej grupy etnicznej Hani. Zostały utworzone około 1000 lat temu na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza!

Yuanyang, tarasy ryżowe fot. pixabay
Yuanyang, tarasy ryżowe fot. pixabay

No i wreszcie mój powód numer jeden! :)

1. Huanglong

Położona w prowincji Syczuan dolina Huanlong należy do najpiękniejszych miejsc na ziemi i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdujące się tam tarasowe baseny są jednym z najbardziej rozpoznawalnych i malowniczych miejsc na Ziemi. Kolorystyką mogą spokojnie rywalizować z islandzkimi cudami natury. Nuty tajemniczości dodają miejscu rozproszone w dolinie świątynie i posągi Buddy. A skoro już przy porównaniach do Islandii mowa – tu też są gorące źródła, a zamiast fok – pandy!

Dolina Huanglong fot. pixabay
Dolina Huanglong fot. pixabay

Jak podoba Ci się moje zestawienie? A może masz własne powody, dla których chcesz pojechać do Chin?? Podziel się!

Jeśli planujesz wybrać się do Państwa Środka, pamiętaj, że potrzebna będzie ci wiza do Chin i wiza do Rosji, jeśli zdecydujesz się na podróż Koleją Transsyberyjską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.