Włodzimierz – perła rosyjskiej kultury

Złote Bramy były budowane tylko w najświętszych miastach starożytności, nie tylko w Jerozolimie, ale także we Włodzimierzu fot. wikimedia.org
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Włodzimierz – choć alfabetycznie ostatni na liście Złotego Pierścienia, to z pewnością nie jest najmniej atrakcyjnym rosyjskim miastem. Niepowtarzalne zabytki usytuowały miasto na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, tym samym plasując je jako jedną z najbardziej pożądanych turystycznych destynacji w Rosji. A związek z jednym z najbardziej znanych mnichów w historii świata sprawia, że Włodzimierza nie ominie żaden podróżujący po Rosji historyk sztuki.

Ikony (pop)kultury

Miłośnicy kinematografii na szlaku Złotego Pierścienia mogą choćby na chwilę wczuć się w atmosferę filmów jednego z najwybitniejszych reżyserów światowych – Andrieja Tarkowskiego. Prawosławna architektura, atmosfera średniowiecznego misterium, przenikliwe spojrzenia ikon… We Włodzimierzu średniowieczna Rosja jest zaklęta w budownictwie sakralnym i nie tylko. To z tym miastem jest również związana postać mnicha Andrieja Rublowa – bodaj najbardziej znanego i tajemniczego pisarza ikon wszech czasów. W znajdującym się we Włodzimierzu Soborze Zaśnięcia Matki Bożej (Bolshaya Moskovskaya 56) można zobaczyć fragmenty jego fresków oraz ikonostasu.

Sobór jest wpisany na Listę UNESCO. Świątynia została zbudowana w całości przez włoskich i niemieckich budowniczych, by udowodnić, że sztuka staroruska może czerpać również z zagranicznych wzorców. Z Soborem wiąże się jedna z najważniejszych dla świata prawosławia ikon, a mianowicie Matka Boża Włodzimierska, której autorstwo jest przypisywane Łukaszowi Ewangeliście. To przed tym wizerunkiem były dokonywane intronizacje kolejnych królów i carów; ikona bywa również reinterpretowana przez artystów współczesnych. Obecnie wizerunek znajduje się w Cerkwi św. Mikołaja w Moskwie.

Architektura Włodzimierza jest interesująca przede wszystkim ze względu na staroruskie obiekty sakralne, których tu nie brakuje: od XIV wieku miasto było siedzibą patriarchów kijowskich. Warta odwiedzenia jest chociażby położona w pobliżu ujścia Nerli do Klaźmy Cerkiew Opieki Matki Bożej na Nerli. Choć na pierwszy rzut oka, ta zbudowana w całości z białego kamienia, świątynia wygląda skromnie, to przyciąga uwagę zdobieniami w postaci lwów i kobiecych figur. Jak w Tołstojowej Wojnie i pokoju również we Włodzimierzu, tym zacnym rosyjskim mieście, historia obok spokojnych świątyń skrywa się również w warownych budowlach.

Sobór św. Dymitra fot. wikimedia.org
Sobór św. Dymitra fot. wikimedia.org

Prawie jak MI6

Perłą włodzimierskiej architektury z pewnością jest Złota Brama znajdująca się przy tej samej ulicy co Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. W starożytności tego typu warownie były budowane tylko w najświętszych miastach, m.in. w Jerozolimie. Złota Brama we Włodzimierzu została rozbudowana w XII wieku i robi ogromne wrażenie: przypomina wręcz starożytną stację służb specjalnych! Na jej szczycie została zbudowana urocza, malutka cerkiewka. A w środku znajduje się muzeum. Ekspozycja jest jednak przeznaczona dla tych, którzy historii nie traktują nazbyt poważnie. Turyści przywiązani do idei Polski jako przedmurza chrześcijaństwa mogą być niezadowoleni ze znajdującej się w środku Złotej Bramy ekspozycji, która dotyczy rosyjskiej obrony przed inwazją tatarsko-mongolską w XIII wieku. Innym ciekawym budynkiem jest znajdująca się przy Kozlov Val dawna wieża ciśnień. Dzięki znajdującemu się w środku muzeum można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w Rosji za czasów cara, a następnie porównać je z widokiem na współczesny Włodzimierz rozciągający się z tarasu widokowego.

Złote Bramy były budowane tylko w najświętszych miastach starożytności, nie tylko w Jerozolimie, ale także we Włodzimierzu fot. wikimedia.org
Złote Bramy były budowane tylko w najświętszych miastach starożytności, nie tylko w Jerozolimie, ale także we Włodzimierzu fot. wikimedia.org

Miasto tysiąca łyżek

Zgromadzenie w jednym miejscu tysięcy zwykłych przedmiotów sprawia, że nawet najzwyklejsza codzienna rzecz nabiera cech ekstrawagancji. Niedaleko Złotej Bramy przy ulicy Oktyabrskaya 4 znajduje się we Włodzimierzu Muzeum Łyżek. Ogromna kolekcja sztućców z całego świata, różne rodzaje i techniki wykonania… niemal gwarantowane, że będziesz zaskoczony, jak wiele jeszcze nie wiesz o łyżkach! A kiedy już posmakujesz w życiu codziennym, koniecznie wstąp do Muzeum Pierników przy Bolshaya Moskovskaya 40, gdzie możesz nie tylko sam wypróbować starego przepisu na ciasto piernikowe, ale także napić się czegoś ciepłego.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak zwykłe życie przeplatało się na przestrzeni wieków z wielką historią, koniecznie odwiedź Włodzimierz na Szlaku Złotego Pierścienia!

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.