Jak zaplanować podróż Koleją Transsyberyjską w lecie 2017!

Jak zaplanować podróż Koleją Transsyberyjską w lecie 2017!
Oceń ten post

Nie ma takiego podróżnika, który by chociaż przez moment nie pomyślał o podróży Koleją Transsyberyjską. Nic dziwnego! Przygody trwającej ponad 9000 km nie jest w stanie zagwarantować nic innego na świecie. Może więc to właśnie w tym roku pora wyruszyć Transsibem? Dlatego podpowiadamy jak zaplanować tę podróż.

Lato, to najlepsza pora na pierwszą podróż Koleją Transsyberyjską. Warunki pogodowe są przyjazne, a krajobrazy zachwycające. Jeśli więc na najbliższe wakacje planujesz wyprawę najdłuższą koleją świata, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem.

PO PIERWSZE: DOKUMENTY NA PODRÓŻ KOLEJĄ TRANSSYBERYJSKĄ

Bilet na Kolej Transsyberyjską

Magistrala Transsyberyjska, to ogólna nazwa na sieć linii kolejowych w Rosji prowadzących głównie przez azjatycką część kraju. Składają się na nią głównie: szlak prowadzący z Moskwy do Władywostoku (podróż trwa 6 dni), Krugobajkalski oraz Bajkalsko-Amurski. Jednak kilka szlaków prowadzi również poza jej granice: Kolej Transmandżurska (do Chin) czy Transmongolska (przez Mongolię do Chin).  Koszt przejazdu jest trudno określić, ponieważ zależy on od długości trasy, rodzaju pociągu, itd. Przeciętnie przejazd trasą klasyczną to wydatek rzędu ok. 300 € (w 3. klasie). Istnieje również możliwość zakupu biletów bezpośrednio na trasie. Przykładowo cena przejazdu 2. klasą z Irkucka do Ułan Bator to ok. 200€, Ułan Bator-Pekin ok. 180€, a Irkuck-Władywostok (3. klasą) ok. 150€. Trudno jest podać dokładne ceny biletów, gdyż można je kupić z maksymalnym 60-dniowym wyprzedzeniem! O bilety możesz zapytać u NAS lub na oficjalnej stronie Kolei Rosyjskich.

Paszport

Powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy po planowanej dacie zakończenia podróży. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie kraje, które masz zamiar odwiedzić podczas podróży.

Karta migracyjna

Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, która jest następnie podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Nie zapomnij o tym! Więcej o karcie migracyjnej przeczytasz tutaj – Meldunek – to musisz wiedzieć przed wyjazdem do Rosji.

Wiza do Rosji, do Mongolii, do Chin – albo do wszystkich trzech

Pamiętaj, że aby odwiedzić państwo lub państwa znajdujące się na trasie Magistrali Transsyberyjskiej musisz posiadać wizę/wizy. Możesz ubiegać się o nie samodzielnie lub skorzystać z naszej pomocy! Sprawdź koniecznie zakładkę Wizy na naszej stronie WWW.

Ubezpieczenie

W podróży Koleją Transsyberyjską po Rosji ubezpieczenie jest obowiązkowe. Jego koszt zależy od liczby dni i dodatkowych opcji np. wieku, tego czy chorujesz na choroby przewlekłe. Pamiętaj, że jeśli planujesz zwiedzić również Chiny lub Mongolię, potrzebujesz osobnego ubezpieczenia do tych krajów. Koszt swojego ubezpieczenia możesz wyliczyć na naszej stronie WWW w zakładce Ubezpieczenia.

Szczepienia

Aktualnie zaleca się wykonanie szczepień przeciwko: dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Śledź również stronę polskiego MSZ, czy nie pojawiły się tam jakieś ostrzeżenia dla podróżujących do danego kraju. Jeśli planujesz wizytę w sąsiadujących krajach, np.: w Mongolii czy w Chinach, to obserwuj również komunikaty dla tych państw.

PO DRUGIE: ORGANIZACJA TRANSPORTU

Transport do Moskwy

Właściwa trasa Kolei Transsyberyjskiej zaczyna się w stolicy Rosji – Moskwie. Z Polski najłatwiej można się tam dostać samolotem z Warszawy, Krakowa i z Wrocławia. Oczywiście, można swoją przygodę kolejową zacząć już w Polsce i koleją dojechać do Rosji przez Ukrainę lub Litwę. Do niedawna można było tę trasę pokonać koleją przez Białoruś, jednak od jakiegoś czasu dochodzą nas informację, że obywatele Polski, podróżujący w ten sposób nie są wpuszczani do Rosji.

Wybór pociągu

Najtańszy, ale też najwolniejszy, jest pociąg pasażerski (pasażerskij). Szybszy od niego jest pociąg pośpieszny (skoryj), którego cena jest niewiele wyższa, a komfort jazdy znacznie lepszy. Najszybszy i o najlepszym standardzie jest pociąg firmowy (firmiennyj).

Wybór klasy pociągu

Do wyboru masz 4 rodzaje. Pamiętaj jednak, że niektóre pociągi w obrębie tej samej klasy mogą się różnić (jest to na przykład kwestia posiadania lub nie klimatyzacji – latem to może mieć duże znaczenie)! W tej samej klasie, ale w różnych rodzajach pociągów, w cenę może, ale nie musi być wliczony posiłek. Trzeba dokładnie sprawdzić oznaczenia na bilecie (tu znajdziesz oznaczenia). Plackarta, to wagony bez przedziałów, mogą też nie mieć klimatyzacji, a konduktor może wyłączyć światło już o 20. Pościel nie jest wliczona w cenę biletu. Klasa Kupe dzieli się na przedziały 4-osobowe z większymi niż w klasie Plackarta łóżkami. Dodatkowo każde łóżko ma osobną lampkę oraz jest zapewniana pościel. Zdarza się również w niektórych pociągach, że w cenę klasy Kupe jest wliczone pożywienie. Wysoki standard podróży oferuje klasa Lux, gdzie przedziały są 2-osobowe. Pościel jest tam wliczona w cenę, a nawet zmieniana w trakcie podróży. W klasie Lux również w niektórych pociągach w cenie mogą być wliczone posiłki, nawet 5 razy dziennie! Klasa Lux nie jest jednak aż tak luksusowa jak klasa VIP, gdzie w przedziałach jest również prywatna łazienka oraz telewizja. W niektórych pociągach w cenę są również wliczone posiłki, a ponadto wagony VIP mają osobny wagon restauracyjny i bar. Oczywiście wybór klasy pociągu ma wpływ na cenę biletu! Więcej o klasach pociągów przeczytasz tutaj – Kolej Transsyberyjska – klasy podróżowania w Rosji.

PO TRZECIE: BAGAŻ

Podróż Koleją Transsyberyjską to kwestia około tygodnia tylko w jedną stronę przy założeniu, że podróżujesz z Moskwy do Władywostoku i to bez przystanków. Oczywiście podróż może być dłuższa, wiele zależy od twoich planów. Przez ten czas pociąg będzie twoim domem, sypialnią, bawialnią, jadalnią i łazienką. Musisz być więc świetnie przygotowany na różne okoliczności. Jeśli wybierasz się latem, pociągiem bez klimatyzacji, pamiętaj, by zabrać ze sobą cały asortyment „odświeżający”: wilgotne chusteczki, żele antybakteryjne, suche szampony. Ostatnio też na rynku pojawiły się mydła i szampony w plastrach – zajmują bardzo mało miejsca, a odrobina wody wystarczy, by takim plasterkiem umyć całe ciało! Ponadto, w niektórych klasach dostaniesz pościel. Nie zaszkodzi jednak zabrać ze sobą śpiwora – kto wie? – może zdecydujesz się na odpoczynek pod namiotem nad Bajkałem? ;) Warto ze sobą zabrać również suchy prowiant, który w podróży się nie zepsuje. W pociągach jest łatwy dostęp do wrzątku. Najważniejsze jednak, byś nie zapomniał zabrać wszystkich potrzebnych dokumentów i aparatu fotograficznego – dzięki niemu będziesz mógł przeżywać swoją przygodę jeszcze długo po jej zakończeniu. ;) Więcej o pakowaniu się znajdziesz we wpisie – Jak zapakować się w podróż Koleją Transsyberyjską?

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże ci w zorganizowaniu podróży marzeń! Jeśli masz dodatkowe uwagi lub sprawdzone tipy, to podziel się nimi w komentarzu poniżej. Dzięki i do zobaczenia na trasie. :)

More to explorer

Podróż Koleją Transsyberyjską.

Plackarta – zbieramy fakty i mity

Plackarta, czyli inaczej trzecia klasa i i najtańsza opcja podróżowania Koleją Transsyberyjską. Jest tam bardzo źle czy wręcz przeciwnie? Czy podróż w 3-ciej klasie należy do bezpiecznych? Odpowiadamy w tym artykule.

15 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *