Prawie pół milionowe miasto Ułan Ude, to jeden z wielu przystanków na trasie Kolei Transsyberyjskiej oraz miejsce, w którym wpływy europejskie przenikają się z azjatyckimi, jak nigdzie indziej. Jeśli zawitasz w te strony, to koniecznie zaplanuj krótkie zwiedzanie miasta, zwłaszcza jeśli interesują Cię odmienne kultury i materialne świadectwa ich obecności.
Miasto zostało założone w połowie XVII wieku jako zimowisko dla rosyjskich Kozaków. Wybór miejsca nie był jednak dziełem przypadku, gdyż Wierchnieudińsk (tak pierwotnie nazwano Ułan Ude) położony był w sercu etnograficznej i geograficznej krainy – Buriacji, w samym sercu Syberii, około 130 kilometrów od jeziora Bajkał. Na tym skrawku kontynentu ciężko o zachowanie etnicznej jednorodności, dlatego do nowo powstałej twierdzy szybko zaczęli przybywać Rosjanie, Mongołowie, Kozacy i lokalni Buriaci. Ta kulturowa mieszanka wpłynęła na unikalnych charakter miejsca, w którym współistniały różne religie, języki i zwyczaje. Widoczne jest to do tej pory, nie tylko w muzeach historycznych miasta, ale i na ulicach, budynkach, czy w lokalnej kuchni.
Prawdziwym punktem zwrotnym w dziejach Ułan Ude było poprowadzenie trasy Kolei Transsyberyjskiej, o co gorączkowo zabiegali tutejsi włodarze. Chcieli oni w ten sposób rozwinąć, i tak dobrze prosperujący w mieście handel oraz uchronić je od zapomnienia i upadku. Wraz z otwarciem linii kolejowej rozpoczął się wzmożony ruch w tym regionie, przybył jeszcze więcej nowych mieszkańców, co w konsekwencji dało miastu pozycję trzeciego największego ośrodka na Syberii. Z biegiem lat zmieniała się także architektura miasta, nakładały się na siebie kolejne wpływy polityczne i artystyczne. Obecnie za ciekawą atrakcję Ułan Ude uchodzi gigantyczny pomnik głowy Lenina, największa tego typu rzeźba na świecie. Dodatkowo zachowało się wiele pozostałości po kulturze mongolskiej, buddyjskiej i buriackiej, widocznych przede wszystkim w drewnianych detalach architektonicznych.
Na trasie transsyberyjskiej kursują trzy pociągi relacji Moskwa – Ułan Ude. Pierwszy z nich odjeżdża 35 minut po północy, a czas przejazdu trwa 96 godzin. Następne dwa pociągi stratują o 13:20 i 13:50, z czego ten ostatni kończy swój kurs w miejscowości Czyta. W przypadku popołudniowej relacji, podróż do Ułan Ude jest zdecydowanie krótsza – trwa 81 godzin. Na tej trasie bilety są jednak nieco droższe – 808 zł/plackarta, 1482 zł/kupe. W pozostałych przypadkach ceny za przejazd wynoszą 550 zł/plackarta oraz 1067 zł/kupe. Pamiętaj jednak, że zarówno ceny biletów na koleje w Rosji i Kolej Transsyberyjską, jak i rozkład pociągów może ulec zmianie. Podane godziny i ceny obowiązują na czerwiec 2015 roku. Sprawdź rozkład pociągów TUTAJ.
3 odpowiedzi
Będąc w Ulan-Ude koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Etnograficzne Zabajkala. To wspaniały skansen położony zaraz za granicami miasta. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień. Świetnie pokazana kultura Buriatów, Rosjan a nawet Mongołów. Szczególnie dużo miejsca poświęcono buddyzmowi – można zobaczyć buddyjską szkołę, bibliotekę, świątynie. Zwiedzać można bez przewodnika bo wszystko jest dobrze opisane. Polecam!
Z ciekawostek: Ułan-Ude to miasto z największym pomnikiem-głową Lenina ;)
Osobiście żywa architektura mongolska bardziej przykuwa moją uwagę niż szara i ciemna głowa lenina ;)